Moisturising lotions for delicate baby skin

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Moisturising lotions: 1 - 30 of 69 items

HiPP Baby Soft Intensive-Care Balm

HiPP Baby Soft Intensive-​Care Balm , 300 ml

  • For dry & sensitive skin
  • With organic almond oil & panthenol
  • Free from microplastic & parabens
£4.75 (£15.83 / l)

Delivery by October 08

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
£9.07 £9.55

Delivery by October 08

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream, 50 ml

  • For very sensitive skin
  • Age: 3 years+
  • Without parabens & perfume
£6.30 (£126.00 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Face & Body Care Cream

Penaten Baby Face & Body Care Cream , 100 ml

  • For delicate skin
  • Moisturising
  • Fast-absorbing
£4.20 (£42.00 / l)

Delivery by October 08

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml

  • For sensitive skin
  • Also ideal for newborns
  • For the body & face
£2.80 (£37.33 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
£8.88 £11.10 (£44.40 / l)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Lotion

PAEDIPROTECT Lotion , 200 ml

  • For sensitive skin
  • Vegan & fragrance-free
  • With bamboo extract
£3.20 (£16.00 / l)

Delivery by October 08

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream, 400 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • For body, face & hands
  • With vegetable glycerine
£7.85 (£19.63 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Baby - Moisturizing Cream Face & Body

ecolunes Baby -​ Moisturizing Cream Face & Body, 100 ml

  • From birth
  • For all skin types
  • Gentle formula
£4.75 (£47.50 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Organic Protective Ointment

Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml

  • For rough & chapped skin
  • 100% natural
  • Smoothing properties
£24.50 (£98.00 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Ultra-Sensitive Care Lotion

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Care Lotion , 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Free from perfumes & dyes
  • Moisturising effects
£5.75 (£14.38 / l)

Delivery by October 08

Mixa Panthenol Comfort Body Balm

Mixa Panthenol Comfort Body Balm, 250 ml

  • For very sensitive skin
  • For the whole family
  • Fragrance-free formula
£5.55 (£22.20 / l)

Delivery by October 08

lavera Basis Sensitiv All-Round Cream

lavera Basis Sensitiv All-​Round Cream, 150 ml

  • Ideal for dry skin
  • Protects & moisturises
  • Softening effect
£5.75 (£38.33 / l)

Delivery by October 08

Weleda Skin Food Cream

Weleda Skin Food Cream, 10 ml

  • Natural basic care
  • Suitable for the whole family
  • A classic Weleda product for 85 years
£1.85 (£185.00 / l)

Delivery by October 08

lavera Baby & Kids Care Cream

lavera Baby & Kids Care Cream , 75 ml

  • For sensitive skin types
  • With aloe vera & vegetable lanolin
  • Provides lasting moisture
£4.75 (£63.33 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Body Lotion

Töpfer Babycare Body Lotion, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Gentle & moisturising
  • With organic olive oil & wheat bran
£4.75 (£31.67 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula All Purpose Balm

Weleda Calendula All Purpose Balm, 25 g

  • Suitable for all skin types
  • Fragrance-free balm
  • For the face & body
£8.55 (£342.00 / kg)

Delivery by October 08

Mixa Ceramide Protect Body Lotion

Mixa Ceramide Protect Body Lotion, 250 ml

  • For dry skin
  • Fragrance-free formula
  • Moisturising
£5.55 (£22.20 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Ultra-Sensitive Face & Body Cream

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Face & Body Cream, 100 ml

  • For highly sensitive skin
  • Moisturising properties
  • Protects & nourishes
£4.55 (£45.50 / l)

Delivery by October 08

Ceramide Protect Skin Strengthening Cream

Mixa Ceramide Protect Skin Strengthening Cream, 400 ml

  • For very dry skin
  • Fragrance-free formula
  • With squalane
£7.85 (£19.63 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Face Cream

Töpfer Babycare Face Cream, 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With organic calendula
  • Provides moisture
£3.35 (£44.67 / l)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Intensive Care Cream

PAEDIPROTECT Intensive Care Cream , 75 ml

  • For dry, sensitive skin
  • With shea & coconut oils
  • Vegan & fragrance-free
£3.40 (£45.33 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Body Lotion

Penaten Baby Body Lotion , 400 ml

  • Supports sensitive skin
  • Moisturising effects
  • Nourishes & protects
£5.35 (£13.38 / l)

Delivery by October 08

Extra Mild Peach & Mango Nourishing Cream

Planet Kid Extra Mild Peach & Mango Nourishing Cream, 100 ml

  • With a mild fruity fragrance
  • Intensively moisturising
  • Pleasant texture
£9.10 (£91.00 / l)

Delivery by October 08

Alteya Organics Organic Kids & Baby Balm

Alteya Organics Organic Kids & Baby Balm, 90 ml

  • For sensitive & irritated skin
  • With Andiroba oil & beeswax
  • Intensively cares & nourishes
£17.20 (£191.11 / l)

Delivery by October 08

farfalla to be protected SOS Ointment

farfalla to be protected SOS Ointment, 30 ml

  • For rough & demanding skin
  • Lipid-regulating & regenerative
  • With soothing properties
£12.35 (£411.67 / l)

Delivery by October 08

Happy Earth Baby & Kids Soft Body Lotion

Happy Earth Baby & Kids Soft Body Lotion, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Hydrating & softening
  • Can be used from birth
£9.55 (£47.75 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Body Cream

Officina Naturae Body Cream, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Hydrating & protective
  • Particularly gentle & unscented
£22.62 £24.00 (£113.10 / l)

Delivery by October 08

Memì - Natural Baby Care Soft Skin

Memì - Natural Baby Care Soft Skin, 200 ml

  • For sensitive baby skin
  • Cares for face & body
  • Intensely moisturising
£18.10 (£90.50 / l)

Delivery by October 08

Hero Stick Skin Care Balm

Babyton Hero Stick Skin Care Balm, 5 ml

  • For sensitive skin types
  • For insect bites
  • Intensely moisturising
£3.65 (£730.00 / l)

Delivery by October 08