Wide selection of baby & child care products

Discover everything you need for the gentle care of your baby and child, from skin and hair care to diaper changing, bathing, and oral and dental care, along with practical essentials for everyday use. Help your little one feel completely comfortable.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from Material Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Language Highlights
Filter

Baby & child care: 1 - 30 of 612 items

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper, 50 pieces

  • For sensitive skin
  • Ultra-sensitive & gentle
  • Fragrance-free & pH-neutral
£1.90 (£0.04 / pc)

Delivery by October 12

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes, 1 x 10 (10 pieces)

  • Restores the pH value
  • Infused with 99% water
  • Without alcohol & perfume
£0.72 £0.90 (£0.07 / pc)

Delivery by October 12

Pampers Premium Protection Diapers Size 4

Pampers Premium Protection Diapers Size 4 , 174 pieces

  • Particularly soft
  • DERMACOMFORT inner fleece
  • Body weight: 9-14 kg
£58.13 £72.50 (£0.33 / pc)

Delivery by October 12

Weleda Junior Toothpaste

Weleda Junior Toothpaste , 50 ml

  • From 6 years
  • With 1450 ppm fluoride
  • Effective cleaning & protection
£3.40 £4.25 (£68.00 / l)

Delivery by October 12

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
£6.18 £7.75 (£82.40 / l)

Delivery by October 12

HiPP Baby Soft Intensive-Care Balm

HiPP Baby Soft Intensive-​Care Balm , 300 ml

  • For dry & sensitive skin
  • With organic almond oil & panthenol
  • Free from microplastic & parabens
£4.75 (£15.83 / l)

Delivery by October 12

Baby Soft Family Bubble Bath - Sensitive

HiPP Baby Soft Family Bubble Bath -​ Sensitive , 1.000 ml

  • For sensitive skin
  • Suitable for newborns
  • With organic almond extract
£5.80 (£5.80 / l)

Delivery by October 12

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel, 500 ml

  • Exotic scent
  • Suitable for the whole family
  • Softens the skin
£7.15 (£14.30 / l)

Delivery by October 12

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+, 150 ml

  • Absorbs quickly
  • Vegan & fragrance-free
  • Without octocrylene
£10.62 £12.50 (£70.80 / l)

Delivery by October 12

Frosch Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
£7.65 (£5.28 / kg)

Delivery by October 12

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

  • Standard size: 70 x 50 cm
  • Raised edge
  • Water-repellent
£67.00

Delivery by October 12

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
£7.65 (£5.10 / l)

Delivery by October 12

HiPP Soft & Pur Wet Wipes

HiPP Soft & Pur Wet Wipes, 144 pieces

  • For dry, sensitive skin
  • Fragrance-free
  • Particularly gentle
£5.65 (£0.04 / pc)

Delivery by October 12

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+, 200 ml

  • Without octocrylene
  • Easy to distribute on the skin
  • With dandelion extract
£14.49 £18.10 (£72.45 / l)

Delivery by October 12

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 10 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
£46.00 (£4.60 / l)

Delivery by October 12

Baby Soft Ultra-Sensitive Wipes, 5-piece Value Pack

HiPP Baby Soft Ultra-​Sensitive Wipes, 5-​piece Value Pack , 240 pieces

  • Without perfume
  • Without essential oils
  • From the 1st day of life
£6.20 (£0.03 / pc)

Delivery by October 12

Pampers Premium Protection Diapers Size 1

Pampers Premium Protection Diapers Size 1 , 180 pieces

  • Particularly soft
  • 3-fold protection system
  • Body weight: 2-5 kg
£54.00 (£0.30 / pc)

Delivery by October 12

Denttabs Fluoride-free Strawberry Toothpaste Tabs

Denttabs Fluoride-​free Strawberry Toothpaste Tabs, 125 pieces

  • Polishes the teeth gently
  • Mild flavour
  • Age: 3 years +
£4.58 £5.75 (£0.04 / pc)

Delivery by October 12

PAEDIPROTECT 2-in-1 Shampoo & Body Wash

PAEDIPROTECT 2-​in-​1 Shampoo & Body Wash , 200 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • Mild cleansing substances
£3.45 (£17.25 / l)

Delivery by October 12

Frosch Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
£3.80 (£7.60 / l)

Delivery by October 12

Jack N' Jill Blissful Bubbles Bubble Bath

Jack N' Jill Blissful Bubbles Bubble Bath , 300 ml

  • Pleasant, fragrant blend
  • Sulphate-free & mild on the skin
  • With a soap bubble wand
£10.45 (£34.83 / l)

Delivery by October 12

Pampers Premium Protection Diapers Size 2

Pampers Premium Protection Diapers Size 2, 240 pieces

  • Ultra-soft & comfortable
  • Up to 100% leakage protection
  • Body weight: 4-8 kg
£72.00 (£0.30 / pc)

Free delivery by October 12

elmex Children's Toothpaste (2-6 years)

elmex Children's Toothpaste (2-​6 years), 50 ml

  • With amine fluoride
  • Strengthens the teeth
  • Mineralises the tooth enamel
£4.55 (£91.00 / l)

Delivery by October 12

Pampers Fresh Clean Baby Wipes

Pampers Fresh Clean Baby Wipes, 1.200 pieces

  • Very soft
  • Gently cleanses
  • Protects the skin
£31.00 (£0.03 / pc)

Delivery by October 12

HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive

HiPP Baby Soft Diaper Cream -​ Sensitive , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With zinc & panthenol
  • Without perfume
£4.15 (£55.33 / l)

Delivery by October 12

Penaten Baby Face & Body Care Cream

Penaten Baby Face & Body Care Cream , 100 ml

  • For delicate skin
  • Moisturising
  • Fast-absorbing
£4.20 (£42.00 / l)

Delivery by October 12

pandoo Bamboo Tissues

pandoo Bamboo Tissues , 100 pieces

  • 100 natural 3-ply tissues
  • Free from wood & natural
  • Unbleached & soft
£1.90 (£0.02 / pc)

Delivery by October 12

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream, 150 ml

  • For young & dry skin
  • Mild care for children
  • Without dyes
£3.15 (£21.00 / l)

Delivery by October 12

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Protects against dehydration
  • Soap-free formula
  • Extra gentle on the eyes
£7.90 (£39.50 / l)

Delivery by October 12

Pampers Sensitive Baby Wipes

Pampers Sensitive Baby Wipes , 1.200 pieces

  • Without perfume, alcohol and dyes
  • With plant-based fibres
  • Dermatologically tested
£31.00 (£0.03 / pc)

Delivery by October 12