Products for mothers & fathers

Here you will find everything to support you on your journey from wanting a child through pregnancy to birth, breastfeeding and postnatal recovery.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

For parents: 1 - 30 of 122 items

eufy Breast Pump S2 Pro

eufy Breast Pump S2 Pro

  • 30% faster pumping
  • Gentle warmth + 300 mmHg suction
  • Double-sealed silicone flanges
£325.34 £382.76

Free delivery by October 12

eufy Breast Pump S1 Pro

eufy Breast Pump S1 Pro

  • Gentle warming function
  • Adjustable suction power & speed
  • Ergonomic design
£200.94 £288.00

Free delivery by October 12

Weleda Stretch Mark Massage Oil

Weleda Stretch Mark Massage Oil, 100 ml

  • Delivers intense moisture
  • Protects from dryness
  • Eases tightness
£13.73 £17.15 (£137.30 / l)

Delivery by October 12

HiPP Mama Still Smoothie Red Fruits in Apple

HiPP Mama Still Smoothie Red Fruits in Apple , 200 ml

  • Contains delicious fruit juices
  • With iron, iodine & zinc
  • Vegan & gluten-free
£1.52 £1.90 (£7.60 / l)

Delivery by October 12

Maxi Super Pads

Maxi Super Pads, 12 pieces

  • 97% plant-based
  • Individual paper packaging
  • Secure fit even without wings
£2.51 £3.15 (£0.21 / pc)

Delivery by October 19

FutuNatura Magnesium DIRECT 400 mg

FutuNatura Magnesium DIRECT 400 mg, 30 sachets

  • 400 mg magnesium per sachet
  • Place directly on the tongue (without water)
  • Pleasant orange flavour
£5.75 (£88.87 / kg)

Delivery by October 12

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash, Good Night (473 ml)

  • Very mild on the skin
  • Protective ingredients
  • Hypoallergenic
£11.90 (£25.16 / l)

Delivery by October 12

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids - Set of 6

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids -​ Set of 6, 6 pieces

  • Made from medical-grade silicone
  • 6 sizes: 50g - 130g
  • Hypoallergenic & BPA-free
£50.50 (£8.42 / pc)

Delivery by October 12

Weleda Breast Oil

Weleda Breast Oil, 50 ml

  • Warms the breasts
  • With fennel, lavender & marjoram
  • Stimulates blood flow
£10.71 £13.40 (£214.20 / l)

Delivery by October 12

Duchesse Ovulation Test

Duchesse Ovulation Test, 10 pieces

  • 10-piece pack
  • Results available in 3 minutes
  • 99% reliable
£14.30 (£1.43 / pc)

Delivery by October 12

Duchesse Nighttime Extra Long Maxi Pads

Duchesse Nighttime Extra Long Maxi Pads, 12 pieces

  • Safe protection
  • With protective wings
  • Length: 28.0cm
£1.35 (£0.11 / pc)

Delivery by October 12

Safe to Flush Moisture Tissues

Safe to Flush Moisture Tissues, 30 pieces

  • Made from 100 % real paper
  • Safe to flush down the toilet
  • Biodegradable in water
£2.55 (£0.09 / pc)

Delivery by October 19

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition, 60 capsules

  • With activated folic acid & bioavailable iron
  • Vegan
  • Activated micronutrients for best bioavailability
£33.50 (£712.77 / kg)

Delivery by October 12

Novalac Prenatal

Novalac Prenatal, 30 capsules

  • Important nutrients
  • With folic acid & iron
  • With vitamin C & D3
£24.00 (£714.29 / kg)

Delivery by October 12

Natural Point Magnesio Supremo DONNA

Natural Point Magnesio Supremo DONNA, 150 g

  • Especially for women
  • Natural magnesium
  • B vitamins & vitamin K2, D3
£22.50 (£150.00 / kg)

Delivery by October 12

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2

  • 2 sizes - 65 g & 95 g
  • Made from medical-grade silicone
  • Hypoallergenic & BPA-free
£44.00

Delivery by October 12

Weleda Organic Nursing Tea

Weleda Organic Nursing Tea, 40 g

  • Organically cultivated
  • Supports the milk production
  • Balances and harmonises
£4.75 (£118.75 / kg)

Delivery by October 12

Ultra Thin Panty Liners

Ultra Thin Panty Liners, 22 pieces

  • Leak-proof starch-based backing
  • Reliable grip without slipping
  • Conveniently individually packaged
£3.55 (£0.16 / pc)

Delivery by October 12

Sweet Nutribites Prenatal Multivitamins + Omega 3

Sweet Nutribites Prenatal Multivitamins + Omega 3, 90 Gummies

  • For the time of pregnancy
  • Folic acid, DHA & EPA fatty acids
  • Refreshing raspberry lemonade flavour
£19.10 (£64.31 / kg)

Delivery by October 12

Weleda Lighter Legs Gel

Weleda Lighter Legs Gel , 200 ml

  • For all skin types
  • For relief after exertion
  • Invigorating & nourishing
£12.40 (£62.00 / l)

Delivery by October 12

Ultra Extra Super Pads

Ultra Extra Super Pads, 10 pieces

  • Double core made from eco-friendly cellulose
  • Non-slip grip thanks to wings
  • Individual packaging made from plant starch
£3.25 (£0.33 / pc)

Delivery by October 12

Ultra Extra Regular Pads

Ultra Extra Regular Pads, 12 pieces

  • With handy wings
  • Fragrance-free
  • Individual packaging made from plant starch
£3.25 (£0.27 / pc)

Delivery by October 12

Ultra Extra Long Pads

Ultra Extra Long Pads, 8 pieces

  • Comfortable length for heavy days
  • 95% plant-based
  • BPA-free adhesive for a secure fit
£3.25 (£0.41 / pc)

Delivery by October 12

Duchesse Maxi Pads - Normal

Duchesse Maxi Pads -​ Normal, 32 pieces

  • Lateral leakage protection
  • With laundry protection film
  • Length: 22.5cm
£1.60 (£0.05 / pc)

Delivery by October 12

Super Plus Tampons

Super Plus Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 12 - 15 g
  • Reliable protection
  • Chlorine-free & fragrance-free
£4.75 (£0.24 / pc)

Delivery by October 12

Super Tampons

Super Tampons, 20 pieces

  • Absorbency: 9 - 12 g
  • Fragrance-free & bleach-free
  • No artificial additives
£4.50 (£0.23 / pc)

Delivery by October 12

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes, 72 pieces

  • Consists of 99 % pure water
  • Specially developed for sensitive skin
  • Practical individual removal of the wipes
£5.40 (£0.08 / pc)

Delivery by October 12

Thong Panty Liners

Thong Panty Liners, 30 pieces

  • Slim fit for thongs & tangas
  • Flexible support thanks to special shape
  • Compostable material
£2.75 (£0.09 / pc)

Delivery by October 12

Mini Panty Liners

Mini Panty Liners, 30 pieces

  • Small size with a straight cut
  • Core made from absorbent eco-cellulose
  • BPA-free adhesive
£2.75 (£0.09 / pc)

Delivery by October 12

Erefit Men Extreme – Complex for Men

Erefit Men Extreme – Complex for Men, 20 capsules

  • Saffron extract & grape seed extract
  • Combination of arginine & citrulline
  • With vitamin B3 & vitamin B9
£14.35 (£115.73 / kg)

Delivery by October 12