Baby care for the facial area

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval
Filter

Facial care: 1 - 30 of 37 items

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream, 150 ml

  • For young & dry skin
  • Mild care for children
  • Without dyes
£3.15 (£21.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises the skin
  • Protective properties
£5.70 (£114.00 / l)

Delivery by October 08

Akamuti Organic Virgin Shea Butter

Akamuti Organic Virgin Shea Butter, 40 g

  • Ideal for dry skin
  • Ideal for baby's bottom
  • Highly moisturising
£9.15 (£228.75 / kg)

Delivery by October 08

La Saponaria Coconut Oil

La Saponaria Coconut Oil, 1 l

  • Nourishes
  • Recommended for skin & hair
  • Cold-pressed oil
£15.30 (£15.30 / l)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Face Cream

PAEDIPROTECT Face Cream , 75 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • With olive oil & shea butter
£3.40 (£45.33 / l)

Delivery by October 08

Family Organic Calendula & Aloe Vera Soft Cream

SANTE Naturkosmetik Family Organic Calendula & Aloe Vera Soft Cream, 150 ml

  • Suitable for all skin types
£5.15 (£34.33 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil

farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil, 75 ml

  • For dry & sensitive skin types
  • Also for sensitive skin of babies & children
  • Supports the moisture balance
£14.25 (£190.00 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Calendula Oil

farfalla Organic Calendula Oil, 75 ml

  • Safe for baby's sensitive skin
  • Protects & soothes
  • Calms stressed & dry skin
£15.20 (£202.67 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Coconut Oil

farfalla Organic Coconut Oil, 75 ml

  • For dry, irritated & stressed skin
  • Ideal for the whole family
  • Softens the skin
£12.35 (£164.67 / l)

Delivery by October 08

NeBiolina KIDS Face Cleansing Mousse

NeBiolina KIDS Face Cleansing Mousse, 150 ml

  • For all skin types - including sensitive skin
  • With green tea extract
  • Vegan formulation
£8.20 (£54.67 / l)

Delivery by October 08

Baby & Kids Lip Balm

Babyton Baby & Kids Lip Balm, Neutral (5 g)

  • For babies & children
  • Protects against dryness
  • Moisturises & nourishes
£4.30 (£860.00 / kg)

Delivery by October 08

farfalla Organic Almond Oil

farfalla Organic Almond Oil, 75 ml

  • For dry skin types
  • Safe for baby's and children's sensitive skin
  • Moisturising
£13.30 (£177.33 / l)

Delivery by October 08

La Saponaria Sweet Almond Oil

La Saponaria Sweet Almond Oil, 100 ml

  • For stressed, dry & mature skin
  • Softening & nourishing
  • Ideal for babies
£9.55 (£95.50 / l)

Delivery by October 08

Lilikiwi Face & Body Cream

Lilikiwi Face & Body Cream, 50 ml

  • For sensitive children's skin
  • Refreshing & hydrating
  • Easy to use
£19.05 (£381.00 / l)

Delivery by October 08

Lilikiwi Cleansing Foam

Lilikiwi Cleansing Foam, 250 ml

  • For children's sensitive skin
  • Can be used from birth
  • Sulphate-free & mild to the skin
£18.95 (£75.80 / l)

Delivery by October 08

eco cosmetics Baby Face Cream

eco cosmetics Baby Face Cream, 50 ml

  • Intensive protection against all weather conditions
  • Moisturises
  • Supports the skin function of sensitive skin types
£11.95 (£239.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Face Cream

Weleda Calendula Face Cream, 50 ml

  • Light & mild
  • Suitable for sensitive adult skin
  • With valuable nourishing substances
£7.10 (£142.00 / l)

Delivery by October 08

Akamuti Sweet Almond Oil

Akamuti Sweet Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for dry & sensitive skin
  • Doubles as a massage oil
  • Suitable for babies & children
£11.40 (£114.00 / l)

Delivery by October 08

Akamuti Peach Kernel Oil

Akamuti Peach Kernel Oil, 100 ml

  • For babies and adults
  • Nourishing and moisturising
  • Perfect for baby massages
£11.40 (£114.00 / l)

Delivery by October 08

Pilogen Carezza Bio Bio Baby Cleansing Oil

Pilogen Carezza Bio Bio Baby Cleansing Oil, 250 ml

  • For delicate baby skin
  • Removes cradle cap
  • Soothes the skin
£9.20 (£36.80 / l)

Delivery by October 08

Akamuti Organic Sweet Almond Oil

Akamuti Organic Sweet Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for sensitive & dry skin
  • Rich in vitamin E
  • Massage oil & eye make-up remover
£18.30 (£183.00 / l)

Delivery by October 08

Akamuti Rice Bran Japanese Beauty Oil

Akamuti Rice Bran Japanese Beauty Oil, 100 ml

  • Suitable also as hair conditioner
  • Rich in antioxidants
  • Encourages skin renewal
£14.85 (£148.50 / l)

Delivery by October 08

Akamuti Apricot Kernel Oil

Akamuti Apricot Kernel Oil, 100 ml

  • Ideal for dry, tired & mature skin
  • Nourishes baby´s & children´s skin
  • Light, nourishing & moisturizing
£11.40 (£114.00 / l)

Delivery by October 08

KIDS Aloe Vera & Vanilla Kids Facial Cream

Essentiq KIDS Aloe Vera & Vanilla Kids Facial Cream, 50 ml

  • Nourishes
  • Contains vitamin E
  • Rich in plant oils
£14.00 (£280.00 / l)

Delivery by October 08

La Saponaria Biocao Lip Balm with Apricot

La Saponaria Biocao Lip Balm with Apricot, 5,70 ml

  • Highly nourishing
  • Soft texture
  • Sweet, fruity flavour
£4.30 (£754.39 / l)

Delivery by October 08

JOIK for BABY Extra Gentle Cleansing Foam

JOIK for BABY Extra Gentle Cleansing Foam, 150 ml

  • Ideal for skin & hair
  • Mild on the skin
£17.20 (£114.67 / l)

Delivery by October 08

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Light Cream

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Light Cream, 40 ml

  • For reactive, allergy-prone skin
  • Protective properties
  • Balances & hydrates
£19.25 (£481.25 / l)

Delivery by October 08

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Rich Cream

Eau Thermale JONZAC Réactive Control Soothing Rich Cream, 40 ml

  • For dry, allergy-prone skin
  • Balancing properties
  • Supports the protective barrier function
£19.25 (£481.25 / l)

Delivery by October 08

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Micellar Water

Eau Thermale JONZAC BébéBio Gentle Micellar Water, 500 ml

  • For the face & body
  • Soap & sulphate-free
  • Well tolerated by the skin
£12.90 (£25.80 / l)

Delivery by October 08

Eau Thermale JONZAC REhydrate Light Moisturizing Cream

Eau Thermale JONZAC REhydrate Light Moisturizing Cream, 50 ml

  • Suitable for all skin types - including sensitive skin
  • Refreshing hydration
  • Boosts skin suppleness
£21.00 (£420.00 / l)

Delivery by October 08