Planet Kid Apricot and Coconut Oil, 150 ml

Multifunctional product for little ones

£10.81 £11.40 -5%

(£72.07 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal as a body oil & bath additive
  • Hydrates & nourishes
  • Sulphate-free oil

Frequently bought together with Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml

Planet Kid Apricot and Coconut Oil, 150 ml £10.81 (£72.07 / l)
Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml £16.40 (£32.80 / l)
Total price: £27.21
Description

Little ones' skin is optimally cared for with this oil. The formula is based on botanical oils that moisturise, nourish and protect the skin. It can be applied directly to the skin as a massage oil or as a hydrating bath additive.

Application:

  • Ideal as a skincare product or massage oil.
  • Doubles as a milky bath additive.
Item no.: XEC-BERN-037001
Content: 150 ml
EAN: 3548280370019
Manufacturer No.: 037001
Brand: Planet Kid
Product features: 100% natural cosmetics, Free from sulphates, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: Cosmébio
Consistency/form: Oil
Ingredients (INCI)

Caprylic/Capric Triglyceride, Apricot Kernel Oil Polyglyceryl-6 Esters, Coconut Oil Polyglyceryl-6 Esters, Caprylic/Capric Glycerides Polyglycerin-10 Esters, Oleic / Linoleic / Linolenic Polyglycerides, Parfum, Tocopherol (Vitamin E), Geraniol, Linalool, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil

Legal information
Manufacturer: Labosanté (Planet Kid), 22, rue Norvins, 75018, Paris, France, www.planet-kid.com/?lng=fr&view=6

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Planet Kid Apricot and Coconut Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder