Special offers on baby and child care products

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Babies and children: 30 items

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes, 1 x 10 (10 pieces)

  • Restores the pH value
  • Infused with 99% water
  • Without alcohol & perfume
£0.72 £0.90 (£0.07 / pc)

Delivery by October 08

Pampers Premium Protection Diapers Size 4

Pampers Premium Protection Diapers Size 4 , 174 pieces

  • Particularly soft
  • DERMACOMFORT inner fleece
  • Body weight: 9-14 kg
£58.13 £72.50 (£0.33 / pc)

Delivery by October 08

Weleda Junior Toothpaste

Weleda Junior Toothpaste , 50 ml

  • From 6 years
  • With 1450 ppm fluoride
  • Effective cleaning & protection
£3.40 £4.25 (£68.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
£6.18 £7.75 (£82.40 / l)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+, 150 ml

  • Absorbs quickly
  • Vegan & fragrance-free
  • Without octocrylene
£10.62 £12.50 (£70.80 / l)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+, 200 ml

  • Without octocrylene
  • Easy to distribute on the skin
  • With dandelion extract
£14.49 £18.10 (£72.45 / l)

Delivery by October 08

Denttabs Fluoride-free Strawberry Toothpaste Tabs

Denttabs Fluoride-​free Strawberry Toothpaste Tabs, 125 pieces

  • Polishes the teeth gently
  • Mild flavour
  • Age: 3 years +
£4.58 £5.75 (£0.04 / pc)

Delivery by October 08

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
£9.07 £9.55

Delivery by October 08

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel, 500 ml

  • Exotic scent
  • Suitable for the whole family
  • Softens the skin
£7.15 (£14.30 / l)

Delivery by October 08

happybrush SuperKids Toothpaste

happybrush SuperKids Toothpaste, 75 ml

  • Age: 2 years +
  • With chewing gum & mint flavour
  • Fluoride content: 1000ppm
£2.66 £2.80 (£35.47 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
£8.88 £11.10 (£44.40 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Wind & Weather Balm

Weleda Calendula Wind & Weather Balm, 30 ml

  • Ideal for tender facial skin
  • With protecting beeswax
  • Allows skin to breath
£5.69 £7.10 (£189.67 / l)

Delivery by October 08

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30, 100 g

  • For the face & body
  • High UVA/UVB broad-spectrum protection
  • Plastic-free & vegan
£19.89 £25.00 (£198.90 / kg)

Delivery by October 08

Badger Balm Chamomile Baby Sunscreen Cream SPF 30

Badger Balm Chamomile Baby Sunscreen Cream SPF 30, 87 ml

  • Balanced UVA & UVB protection
  • Waterproof & sweat resistant
  • Moisturises & nourishes
£13.00 £16.25 (£149.43 / l)

Delivery by October 08

Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile

Yukies Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile, 150 ml

  • For sensitive skin & hair
  • For children & adults
  • Preserves the skin’s protective barrier
£15.23 £19.05 (£101.53 / l)

Delivery by October 20

Little Swimmers Swimming Diapers, size 2-3

Huggies® Little Swimmers Swimming Diapers, size 2-​3, 12 pieces

  • No swelling
  • Easy to put on & take off
  • Body weight: 3-8 kg
£5.86 £6.15 (£0.49 / pc)

Delivery by October 08

Calendula & Oats Soap

La Saponaria Calendula & Oats Soap, 100 g

  • For all skin types
  • Nourishing properties
  • With petitgrain oil
£2.97 £3.70 (£29.70 / kg)

Delivery by October 08

Denttabs Bamboo Toothbrush for Kids

Denttabs Bamboo Toothbrush for Kids

  • Ultra-soft bristles
  • Nylon 6 bristles
  • Biodegradable bamboo handle
£3.44 £3.65

Delivery by October 08

SUN Kids Sensitive Protect & Play Sun Lotion SPF 50+

NIVEA SUN Kids Sensitive Protect & Play Sun Lotion SPF 50+, 200 ml

  • For children's sensitive skin
  • Pediatrically tested
  • Reduces risks of allergies
£16.21 £19.10 (£81.05 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Apricot and Coconut Oil

Planet Kid Apricot and Coconut Oil, 150 ml

  • Ideal as a body oil & bath additive
  • Hydrates & nourishes
  • Sulphate-free oil
£10.81 £11.40 (£72.07 / l)

Delivery by October 08

Tinti Magic Cloth

Tinti Magic Cloth

  • Machine washable towel
  • Pure cotton
  • Cheerful underwater design
£2.26 £2.40

Delivery by October 08

Planet Kid Extra Mild Cleansing Gel

Planet Kid Extra Mild Cleansing Gel, 300 ml

  • For all skin types
  • Practical cleanser
  • Moisturising
£10.25 (£34.17 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Body Cream

Officina Naturae Body Cream, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Hydrating & protective
  • Particularly gentle & unscented
£22.62 £24.00 (£113.10 / l)

Delivery by October 08

lavera Baby Care Oil

lavera Baby Care Oil , 100 ml

  • Perfect for baby's sensitive skin
  • With organic almond & organic jojoba oils
  • Moisturises the skin
£6.34 £6.70 (£63.40 / l)

Delivery by October 08

KIDS 2in1 Aloe Vera & Oats Shower Gel & Shampoo

Essentiq KIDS 2in1 Aloe Vera & Oats Shower Gel & Shampoo, 250 ml

  • Perfect for sensitive skin
  • Nourishes
  • Hydrates
£10.29 £10.85 (£41.16 / l)

Delivery by October 08

Baby Anthyllis Body Cream

Baby Anthyllis Body Cream, 100 ml

  • Ideal for dry skin
  • With organic chamomile & rice extracts
  • Nourishing & caring
£7.71 £8.10 (£77.10 / l)

Delivery by October 08

Baby Anthyllis Toothpaste 0-6 Years

Baby Anthyllis Toothpaste 0-​6 Years, 75 ml

  • 100 % food-safe
  • Delicate vanilla flavour
  • With organic chamomile extract & calcium lactate
£5.35 £5.65 (£71.33 / l)

Delivery by October 08

La Saponaria Organic Diaper Cream

La Saponaria Organic Diaper Cream, 50 ml

  • Nourishing & conditioning
  • Forms a moisture barrier
  • With calendula & chamomile
£7.25 £7.65 (£145.00 / l)

Delivery by October 08

La Saponaria osolebio Sun Milk SPF 50+

La Saponaria osolebio Sun Milk SPF 50+, 50 ml

  • Also for children & sensitive skin types
  • For the face & body
  • UVA & UVB protection
£11.40 (£228.00 / l)

Delivery by October 08

Sun Protection Milk Pump Spray for Kids SPF 50+

Clinians Sun Protection Milk Pump Spray for Kids SPF 50+, 150 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Free from perfume & colourants
  • Absorbs quickly
£15.26 £16.05 (£101.73 / l)

Delivery by October 08