Healthy eating products on offer

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Characters and licences Highlights
Filter

Nutrition: 18 items

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
£11.05 £13.80 (£14.73 / kg)

Delivery by October 08

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
£0.98 £1.25 (£32.67 / kg)

Delivery by October 08

eufy Bottle Washer S1 Pro

eufy Bottle Washer S1 Pro

  • 3D HydroBlast All-Round Cleaning
  • 100°C steam sterilisation
  • 360° air circulation for quick drying
£306.20 £382.76

Free delivery by October 08

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea, 45 g

  • With orange oil
  • 100% organic
  • Enjoy warm or cold
£3.04 £3.80 (£67.56 / kg)

Delivery by October 08

Organic Demeter Baby Food Jar - Vegetable Risotto

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Vegetable Risotto, 220 g

  • 8 months & up
  • Stimulates the chewing reflex
  • Free from gluten, lactose & added salt
£1.05 £1.30 (£4.77 / kg)

Delivery by October 08

Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy - Allernova AR

Novalac Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy -​ Allernova AR, 400 g

  • 0 - 36 months
  • With many vitamins
  • Lactose-free formulation
£18.01 £22.50 (£45.03 / kg)

Delivery by October 08

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
£2.24 £2.80 (£24.35 / kg)

Delivery by October 08

Organic "Mango Monkey - Mango" Youghurt Pouch

Holle Organic "Mango Monkey -​ Mango" Youghurt Pouch, 85 g

  • For babies 8 months & up
  • A convenient snack
  • No added sugar
£1.00 £1.25 (£11.76 / kg)

Delivery by October 08

Insulated Lunch Box with Handle, 650 ml

Insulated Lunch Box with Handle, 650 ml, Stainless Steel

  • Keeps contents warm for up to 5 hours
  • Non-slip
  • BPA-free
£34.44 £43.00

Delivery by October 08

Emil – die Flasche® Lunch Box with Print

Emil – die Flasche® Lunch Box with Print, Fire Department

  • Dishwasher safe
  • Many great designs
  • BPA-free
£5.73 £7.65

Delivery by October 08

Mamuko Organic Capellini Pasta

Mamuko Organic Capellini Pasta, 320 g

  • 12 months onwards
  • Great basis for creative baby meals
  • With vitamin B1
£3.48 £3.65 (£10.88 / kg)

Delivery by October 08

Emil – die Flasche® Baby Set

Emil – die Flasche® Baby Set, BIO-​Stripes

  • Feeding and drinking from clean glass
  • 100% leakproof
  • In a great gift set
£35.81 £47.50

Delivery by October 08

Natural Point Magnesio Supremo FERRO

Natural Point Magnesio Supremo FERRO, 150 g

  • Natural magnesium
  • Liposomal iron
  • Pleasantly sweet taste
£21.45 £22.50 (£143.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Good Night Baby Food Jar - Pure Rice Pudding

HiPP Organic Good Night Baby Food Jar -​ Pure Rice Pudding, 190 g

  • From the 8th month
  • To be enjoyed cold & warm
  • Gluten-free and contains no added sugar
£1.49 £1.85 (£7.84 / kg)

Delivery by October 19

Petit Jour Peppa Pig Easy Care Bib Yellow

Petit Jour Peppa Pig Easy Care Bib Yellow

  • Cheerful design
  • Velcro
  • Can be wiped clean
£9.98 £10.50

Delivery by October 08

Phytopharma Propolis

Phytopharma Propolis, 45 capsules

  • With high-quality extract
  • Contains vitamin C
  • Gluten-free
£24.48 £30.50 (£612.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 600 g

  • From birth onwards
  • With organic milk from Allgäu
  • Proven Probifido® bacteria
£10.67 £13.35 (£17.78 / kg)

Delivery by October 23

PURE&FUN Peppa Pig Organic Squeezy

PURE&FUN Peppa Pig Organic Squeezy, 100 g

  • Without added sugar
  • Apple & pear flavour
  • Practical packaging
£0.90 £1.15 (£9.00 / kg)

Not available at the moment