Humana baby food
Humana is an established baby food brand with over 70 years of experience. It combines scientific expertise with natural ingredients to provide parents worldwide with high-quality products.
Humana: 8 items
Humana Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g
- 7th month onwards
- With GOS, ARA & DHA
- Vitamin C
£11.05 £13.80 (£14.73 / kg)
Delivery by October 12
Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, ready to drink, 90 ml
- From birth onwards
- With DHA
- Pre-mixed and easy to prepare
£1.60 (£17.78 / l)
Delivery by October 12
Humana Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 750 g
- Suitable from birth
- Lactose only
- Contains DHA
£14.80 (£19.73 / kg)
Delivery by October 12
Humana Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 3 (with 5 HMOs), 750 g
- 10th month onwards
- With GOS, ARA, DHA & iodine
- Vitamin C & Vitamin D
£13.80 (£18.40 / kg)
Delivery by October 12
Humana Infant Formula Based on Soy Protein Isolate SL Expert, 600 g
- From birth onwards
- Based on soy protein
- Carefully formulated
£14.35 (£23.92 / kg)
Delivery by October 12
Humana Piùlatte, 77 g
- For those who are breastfeeding
- Vitamins & herbal ingredients
- Lacta-Plus-Complex
£24.00 (£311.69 / kg)
Delivery by October 12
Humana Growing-up Milk Based on Cow's Milk ProBalance 1+, 650 g
- 1 year & up
- With iodine, iron & zinc
- Age-appropriate protein content
£11.00 (£16.92 / kg)
Delivery by October 19
Humana Infant Formula Based on Cow's Milk Pre, 750 g
- From birth onwards
- Lactose only
- Contains DHA
£14.80 (£19.73 / kg)
Delivery by October 19
Magazine Articles:
Discover Babymondino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns Secure payments
with SSL encryption technology