Puréed food specialities for babies & toddlers

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Purees: 1 - 30 of 56 items

Baby Cereal with Milk, Straciatella - Little Gourmet

Milupa Baby Cereal with Milk, Straciatella -​ Little Gourmet, 400 g

  • Age: 8 months & up
  • With chocolate chips
  • Practical resealable bag
£5.35 (£13.38 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • No added sugar
  • With very fine organic whole grain oats
£2.95 (£11.80 / kg)

Delivery by October 08

Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic

Himmeltau Fine Wheat Semonina -​ Classic, 600 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With vitamin B1
£2.55 (£4.25 / kg)

Delivery by October 08

Baby Cereal - Biscuits & Banana, No Added Sugar

Bebivita Baby Cereal -​ Biscuits & Banana, No Added Sugar, 500 g

  • For 5 months & up
  • With minerals & vitamins
  • With biscuits made in Germany
£5.95 (£11.90 / kg)

Delivery by October 08

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits, 500 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With minerals & vitamins
£5.95 (£11.90 / kg)

Delivery by October 08

Bebivita Baby Milk Cereal Cocoa

Bebivita Baby Milk Cereal Cocoa, 500 g

  • For 8 months & up
  • With minerals & vitamins
  • Mild taste
£5.95 (£11.90 / kg)

Delivery by October 08

HiPP Organic Baby Rice Cereal

HiPP Organic Baby Rice Cereal, 200 g

  • 5 months & up
  • Gluten-free
  • Also for milk porridge
£2.95 (£14.75 / kg)

Delivery by October 08

Himmeltau Fine Semolina Flakes - Honey

Himmeltau Fine Semolina Flakes -​ Honey, 500 g

  • For 6 months & up
  • Sweetened with honey
  • With vitamin B1
£3.25 (£6.50 / kg)

Delivery by October 08

Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Easy to prepare
  • No added sugar
£2.95 (£11.80 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-Free)

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Carefully selected organic rice
  • Milk-free
£3.45 (£13.80 / kg)

Delivery by October 08

Organic Goat's Milk Porridge - Blueberry & Banana

Holle Organic Goat's Milk Porridge -​ Blueberry & Banana, 200 g

  • 6 months & up
  • Free from gluten and palm oil
  • Very mild taste
£3.80 (£19.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Tender organic whole grain flakes
  • Easy to prepare
£3.45 (£13.80 / kg)

Delivery by October 08

HiPP Organic Baby Bircher Muesli

HiPP Organic Baby Bircher Muesli, 250 g

  • 6 months & up
  • With apples, bananas & whole grain cereals
  • Contains no added sugar
£3.70 (£14.80 / kg)

Delivery by October 08

Baby Cereal with Milk & Biscuits - Good Night

Milupa Baby Cereal with Milk & Biscuits -​ Good Night, 400 g

  • Age: 6 months & up
  • Tastes like shortbread biscuits
  • With wheat, oats, rice & more
£5.35 (£13.38 / kg)

Delivery by October 08

Organic Goat's Milk Porridge - Raspberry & Banana

Holle Organic Goat's Milk Porridge -​ Raspberry & Banana, 200 g

  • 6 months & up
  • Gluten-free recipe
  • Very mild taste
£3.80 (£19.00 / kg)

Delivery by October 08

HiPP Guten Tag Organic 5-Grain Cereal

HiPP Guten Tag Organic 5-​Grain Cereal, 200 g

  • 5 months & up
  • Can be prepared in various ways
  • Contains no added sugar or milk
£2.85 (£14.25 / kg)

Delivery by October 08

Alnatura Organic Bircher Muesli for Children

Alnatura Organic Bircher Muesli for Children, 250 g

  • Ages 1 year & up
  • Tastes delicious both warm & cold
  • 100% Bioland quality
£2.65 (£10.60 / kg)

Delivery by October 08

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Vanilla

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Vanilla, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • 100% free from palm oil
£2.80 (£7.00 / l)

Delivery by October 08

Alete bewusst Milk & Cereal Drink - Cookies

Alete bewusst Milk & Cereal Drink -​ Cookies, 400 ml

  • 10+ months
  • No palm oil
  • With zinc, iodine, iron and calcium
£2.80 (£7.00 / l)

Delivery by October 19

Organic Baby Food Jar - Evening Porridge with Wholegrain Spelt Biscuit

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Evening Porridge with Wholegrain Spelt Biscuit, 190 g

  • 6 months & up
  • No added sugar
  • 100% palm oil-free
£1.85 (£9.74 / kg)

Delivery by October 08

Himmeltau Fine Good Night Porridge

Himmeltau Fine Good Night Porridge, 330 g

  • For 6 months & up
  • With vanilla flavour
  • No added sugar
£3.25 (£9.85 / kg)

Delivery by October 08

Beba SINLAC Special Porridge

Beba SINLAC Special Porridge, 250 g

  • 7th month onwards
  • No added sugar*
  • Protein extract from carob sprouts
£6.70 (£26.80 / kg)

Delivery by October 08

Baby Cereal - Milk Rice Pudding with Apple

Bebivita Baby Cereal -​ Milk Rice Pudding with Apple, 500 g

  • From the 5th month onwards
  • Without gluten & added sugar
  • Contains valuable vitamins & minerals
£5.95 (£11.90 / kg)

Delivery by October 08

Organic 3-Grain Whole Grain Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic 3-​Grain Whole Grain Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • Wholesome nutrition
  • For babies 6 months old and older
  • Lactose-free and vegan
£3.45 (£13.80 / kg)

Delivery by October 08

Alnatura Organic Baby Cereal - Oats

Alnatura Organic Baby Cereal -​ Oats, 250 g

  • 5 months & up
  • Tastes great with water, milk, juice & more
  • Contains no milk protein or added sugar
£2.55 (£10.20 / kg)

Delivery by October 08

Alnatura Organic Baby Cereal - Wheat Semolina

Alnatura Organic Baby Cereal -​ Wheat Semolina, 250 g

  • 4 months & up
  • Tastes great with water, milk, juice & more
  • Contains no added sugar or milk protein
£2.50 (£10.00 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Milk Porridge with Banana

Holle Organic Milk Porridge with Banana, 250 g

  • 6 moths & up
  • Easy to prepare
  • 100% whole grains
£3.55 (£14.20 / kg)

Delivery by October 08

Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats

Töpfer Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats, 200 g

  • From 6 months
  • Creamy, mild texture
  • With vitamins & calcium
£4.75 (£23.75 / kg)

Delivery by October 08

Buchizauber Organic Milk Porridge – Buckwheat

Töpfer Buchizauber Organic Milk Porridge – Buckwheat, 400 g

  • From 6 months
  • With iron, iodine & vitamins
  • Quick to prepare & lump-free
£4.75 (£11.88 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Milk Porridge - Oat Strawberry

Holle Organic Milk Porridge -​ Oat Strawberry, 250 g

  • 6 months & up
  • Quick and easy to prepare
  • Does not contain palm oil
£3.55 (£14.20 / kg)

Delivery by October 08