Töpfer Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats, 200 g

Quick to prepare and lump-free

£4.75

(£23.75 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 g

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From 6 months
  • Creamy, mild texture
  • With vitamins & calcium

Frequently bought together with Holle Organic Baby Food Jar - Potatoes, Pumpkin & Zucchini Demeter, 190 g

Töpfer Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats, 200 g £4.75 (£23.75 / kg)
Holle Organic Baby Food Jar - Potatoes, Pumpkin & Zucchini Demeter, 190 g £1.15 (£6.05 / kg)
Total price: £5.90
Description

The distinctive combination of mild, creamy organic goat's milk and finely milled organic wholegrain oats creates a rounded flavour and naturally smooth consistency. The recipe contains a blend of four bifidobacteria cultures, along with vitamins A, D and B1 and calcium. Preparation is straightforward: simply mix the powder with water for a smooth, lump-free consistency in moments.

Preparation:

  • Bring 140 ml of water to the boil.
  • Allow to cool to approximately 50 °C.
  • Stir in 40 g (approximately 5 tbsp) of cereal powder.
  • Leave to stand for 1 minute.
  • Allow to cool to a suitable feeding temperature.
Item no.: XPI-TOE-6047301
Content: 200 g
EAN: 4006303009968
Manufacturer No.: 6047301
Brand: Töpfer
Recommended age from (baby food): from 6 months
For whom?: Babies
Product features: Non clumping
Certificates & seals of approval: Certified organic in accordance with the EU Organic Regulation
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients

49 % Whole-grain oatmeal[1], 33 % Whole goat milk powder[1], Maltodextrin[1], Calciumcarbonat, Vitamin A, Vitamin D, Bifidobacteria cultures (B.breve CBT BR2, B.bifidum CBT BF3, B.infantis CBT BT1, B.longum CBT BG7), Vitamin B1

  1. From organic production.
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g per Portion [1]
Calories 1796 / 429 kJ / kcal 720 / 172 kJ / kcal
Fat 13 g 5,2 g
  from Saturated fatty acids 7,6 g 3 g
Carbohydrates 60 g 24 g
  from Sugar 13 g 5,2 g
Fibre 4,7 g 1,9 g
Protein 15 g 6,1 g
Salt 0,24 g 0,1 g
  1. Standard preparation: 40 g powder (5 tbsp) + 140 ml water
Components
Components per 100 g per Portion [1]
Vitamin A 474 mcg 190 mcg
Vitamin D 8,1 mcg 3,2 mcg
Vitamin B1 (thiamine) 0,82 mg 0,33 mg
Sodium 98 mg 39 mg
Calcium 444 mg 177 mg
  1. Standard preparation: 40 g powder (5 tbsp) + 140 ml water
Important information about the use of infant formula
Important information on the use of snacks for babies and children
Legal information
Responsible food business operator: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Germany, www.toepfer-babywelt.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Töpfer Ziegenhaferglück Organic Goat’s Milk Porridge – Wholemeal Oats

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder