Holle biodynamic baby food

Since 1934, Holle has been producing biodynamic baby food of the highest organic quality. As the first Demeter-certified manufacturer of food for babies and young children, Holle follows a holistic approach and takes responsibility for people, nature and future generations.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Holle: 1 - 30 of 115 items

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • No added sugar
  • With very fine organic whole grain oats
£2.64 £2.95 (£10.56 / kg)

Delivery by October 12

Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes, 250 g

  • 10th month onwards
  • Vegan recipe
  • No added sugar
£2.99 £3.35 (£11.96 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli, 250 g

  • From the 6th month onwards
  • Carefully selected grains
  • Very fine organic whole grain flakes
£3.08 £3.45 (£12.32 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli, 200 g

  • From 12 months
  • Sweetness from fruit only
  • With wholegrain oat & spelt flakes
£3.17 £3.55 (£15.85 / kg)

Delivery by October 12

Holle Baby Water

Holle Baby Water, 500 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready to use, no boiling required
  • Balanced mineral content & low in sodium
£1.00 (£2.00 / l)

Delivery by October 12

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Fruit

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Fruit, 250 g

  • For babies 10 months old and older
  • Made without sweeteners
  • Lactose-free and vegan
£2.99 £3.35 (£11.96 / kg)

Delivery by October 12

Organic Fruit Mix, Freeze-Dried Organic Mixed Fruits

Holle Organic Fruit Mix, Freeze-​Dried Organic Mixed Fruits, 13 g

  • For 3 years & up
  • Sun-ripened fruit
  • No added sugar
£1.71 £1.90 (£131.54 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
£1.53 £1.70 (£19.13 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Minis Banana Orange Bars

Holle Organic Minis Banana Orange Bars, 100 g

  • For children 12 months old and older
  • Handy & practical size
  • Seperatly packaged
£2.99 £3.35 (£29.90 / kg)

Delivery by October 12

Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Easy to prepare
  • No added sugar
£2.64 £2.95 (£10.56 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-Free)

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Carefully selected organic rice
  • Milk-free
£3.08 £3.45 (£12.32 / kg)

Delivery by October 12

Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Tender organic whole grain flakes
  • Easy to prepare
£3.08 £3.45 (£12.32 / kg)

Delivery by October 12

Organic Goat's Milk Porridge - Blueberry & Banana

Holle Organic Goat's Milk Porridge -​ Blueberry & Banana, 200 g

  • 6 months & up
  • Free from gluten and palm oil
  • Very mild taste
£3.42 £3.80 (£17.10 / kg)

Delivery by October 12

Organic Goat's Milk Porridge - Raspberry & Banana

Holle Organic Goat's Milk Porridge -​ Raspberry & Banana, 200 g

  • 6 months & up
  • Gluten-free recipe
  • Very mild taste
£3.42 £3.80 (£17.10 / kg)

Delivery by October 12

Organic Demeter Baby Food Jar - Vegetable Risotto

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Vegetable Risotto, 220 g

  • 8 months & up
  • Stimulates the chewing reflex
  • Free from gluten, lactose & added salt
£1.05 £1.30 (£4.77 / kg)

Delivery by October 12

Organic 3-Grain Whole Grain Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic 3-​Grain Whole Grain Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • Wholesome nutrition
  • For babies 6 months old and older
  • Lactose-free and vegan
£3.08 £3.45 (£12.32 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Crispy Cereals - Lama Loops

Holle Organic Crispy Cereals -​ Lama Loops, 125 g

  • Age 1 year & up
  • With the natural sweetness of fruit
  • Puffed cereals
£1.96 £2.20 (£15.68 / kg)

Delivery by October 12

"Red Bee - Pouch with Apples & Strawberries" Fruit Purée

Holle "Red Bee -​ Pouch with Apples & Strawberries" Fruit Purée, 100 g

  • For children 8th months +
  • Main ingredients from Italy
  • Fruity taste
£0.84 £0.95 (£8.40 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Crispy Cereals - Choco Chipmunk

Holle Organic Crispy Cereals -​ Choco Chipmunk, 125 g

  • 1 year & up
  • For the whole family
  • With Fairtrade cocoa
£1.96 £2.20 (£15.68 / kg)

Delivery by October 12

Holle Baby Food Jar - Parsnip Purée

Holle Baby Food Jar -​ Parsnip Purée, 125 g

  • From 5 months
  • Mild taste
  • No added salt or sugar
£0.84 £0.95 (£6.72 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Milk Porridge with Banana

Holle Organic Milk Porridge with Banana, 250 g

  • 6 moths & up
  • Easy to prepare
  • 100% whole grains
£3.17 £3.55 (£12.68 / kg)

Delivery by October 12

"Veggie Bunny - Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée

Holle "Veggie Bunny -​ Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée, 100 g

  • 6 months & up
  • No added salt
  • Vegan and gluten-free
£0.95 (£9.50 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Chicken

Holle Organic Chicken, 125 g

  • For babies 5 months & older
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
£1.55 (£12.40 / kg)

Delivery by October 12

Organic Demeter Baby Food Jar - Carrots Potatoes & Beef

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Carrots Potatoes & Beef, 190 g

  • 5 months & up
  • Finely pureed texture
  • Free from gluten, lactose & added salt
£1.19 £1.35 (£6.26 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Beef

Holle Organic Beef, 125 g

  • For babies 5 months & up
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
£1.90 (£15.20 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Milk Porridge - Oat Strawberry

Holle Organic Milk Porridge -​ Oat Strawberry, 250 g

  • 6 months & up
  • Quick and easy to prepare
  • Does not contain palm oil
£3.17 £3.55 (£12.68 / kg)

Delivery by October 12

Holle Demeter Extra Virgin Olive Oil

Holle Demeter Extra Virgin Olive Oil, 250 ml

  • For babies 5 months and older
  • As an addition to solid foods
  • Provides essential fatty acids
£7.55 (£30.20 / l)

Delivery by October 12

Holle Baby Food Jar - Pure Pear

Holle Baby Food Jar -​ Pure Pear, 125 g

  • From 5 months
  • Delicately flavoured & mild
  • No added sugar or flavourings
£0.84 £0.95 (£6.72 / kg)

Delivery by October 12

Organic Demeter Baby Food Jar - Potatoes with Peas & Zucchini

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Potatoes with Peas & Zucchini, 190 g

  • 6 months & up
  • Vegan, contains no added salt
  • Free from lactose & gluten
£1.02 £1.15 (£5.37 / kg)

Delivery by October 12

Holle Organic Millet Crunchy Snacks

Holle Organic Millet Crunchy Snacks, 25 g

  • Made from gluten-free organic grain
  • Without added sugar or salt
  • For children 8 months +
£1.01 £1.15 (£40.40 / kg)

Delivery by October 12