Alnatura organic foods

Alnatura offers organic baby food and children’s products that are sustainably produced and carefully selected.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Alnatura: 29 items

Alnatura Organic Bircher Muesli for Children

Alnatura Organic Bircher Muesli for Children, 250 g

  • Ages 1 year & up
  • Tastes delicious both warm & cold
  • 100% Bioland quality
£2.65 (£10.60 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Cereal - Wheat Semolina

Alnatura Organic Baby Cereal -​ Wheat Semolina, 250 g

  • 4 months & up
  • Tastes great with water, milk, juice & more
  • Contains no added sugar or milk protein
£2.50 (£10.00 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Cereal - Oats

Alnatura Organic Baby Cereal -​ Oats, 250 g

  • 5 months & up
  • Tastes great with water, milk, juice & more
  • Contains no milk protein or added sugar
£2.55 (£10.20 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Oat-Banana Porridge for Toddlers

Alnatura Organic Oat-​Banana Porridge for Toddlers, 250 g

  • 1 year & up
  • Whole grain oats, banana & vanilla
  • Add cold or warm milk
£2.75 (£11.00 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Parsnip & Potato with Beef

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Parsnip & Potato with Beef, 190 g

  • 6 months & up
  • Contains beef
  • No added salt, free from gluten & lactose
£1.70 (£8.95 / kg)

Delivery by October 12

Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-Strawberry

Alnatura Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-​Strawberry, 138 g

  • Ages 1 year & up
  • Oats with apples & strawberries
  • Easy to chew with no added sugar
£3.80 (£27.54 / kg)

Delivery by October 12

Baby Food Jar - Pasta with Lentil Bolognese

Alnatura Baby Food Jar -​ Pasta with Lentil Bolognese, 250 g

  • Ages 12 months & up
  • Small pieces, mild taste
  • Free from added salt and milk products
£1.85 (£7.40 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Pure Semolina Porridge

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pure Semolina Porridge, 190 g

  • Ages 6 months & up
  • Tastes great both warm & cold
  • Contains no added sugar
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Carrot and Fennel with Spelt Spaghetti and Salmon

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrot and Fennel with Spelt Spaghetti and Salmon, 220 g

  • 8 months & up
  • Aromatic with little pieces
  • 100% organic cultivation & organic aquaculture
£2.45 (£11.14 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Mixed Fruit Cereal Bar

Alnatura Organic Mixed Fruit Cereal Bar, 23 g

  • 3 years & up
  • Organic whole grain flakes & organic fruits
  • No added sugar or sticky fingers
£0.75 (£32.61 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Vegetable Rice with Mango & Chicken

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Vegetable Rice with Mango & Chicken, 250 g

  • 12 months & up
  • Mild, savoury & fruity
  • Free from gluten, lactose & added salt
£2.35 (£9.40 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Spelt Spaghetti Bolognese

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Spelt Spaghetti Bolognese, 220 g

  • 8 months & up
  • 100% organic & Demeter cultivation
  • Contains beef, with no added salt
£1.70 (£7.73 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Rice Flakes

Alnatura Organic Rice Flakes, 250 g

  • 5 months & up
  • With rice flour
  • Free from gluten & milk
£2.85 (£11.40 / kg)

Delivery by October 12

Organic Banana-Apple Cereal Bar for Children

Alnatura Organic Banana-​Apple Cereal Bar for Children, 23 g

  • For ages 3 years & up
  • Organic whole grain flakes & fruits
  • Soft cereal bar between wafers
£0.75 (£32.61 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Food Jar - Apple-Blueberry

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple-​Blueberry, 125 g

  • 4+ months
  • 100% organic fruit
  • Gluten-free with no added sugar
£1.25 (£10.00 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Food Jar - Pure Mild Apple

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pure Mild Apple, 125 g

  • 4+ months
  • With apples only
  • Gluten-free and no added sugar
£1.30 (£10.40 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Apple and Mango with Coconut and Spelt Semolina

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple and Mango with Coconut and Spelt Semolina, 190 g

  • Ages 6 months & up
  • No added sugar & lactose-free
  • 100% organic & Demeter cultivation
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Pear with Blueberry

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pear with Blueberry, 190 g

  • 4+ months
  • Finely pureed
  • No added sugar
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Food Jar - Pure Pear

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pure Pear, 125 g

  • 4+ months
  • Single variety & mildly fruity
  • Without gluten & added sugar
£1.45 (£11.60 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Pear with Apricot

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pear with Apricot, 190 g

  • 4 moths & up
  • No added sugar
  • Finely pureed texture
£1.40 (£7.37 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jars - Apple and Blueberry Muesli

Alnatura Organic Baby Food Jars -​ Apple and Blueberry Muesli, 190 g

  • 8 months & up
  • With small pieces to chew
  • No added sugar & lactose-free
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Carrots & Potatoes with Beef

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrots & Potatoes with Beef, 190 g

  • 4 months & up
  • Finely pureed
  • No added salt, free from gluten & lactose
£1.70 (£8.95 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Food Jar - Plum in Apple

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Plum in Apple, 190 g

  • Ages 4 months & up
  • No added sugar
  • Free from gluten & lactose
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Apple & Pear with Spelt Semolina

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple & Pear with Spelt Semolina, 190 g

  • 6 months & up
  • Contains no added sugar
  • Lactose-free
£1.45 (£7.63 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Apple with Pear & Oats

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple with Pear & Oats, 190 g

  • 8 months & up
  • With fine apple pieces
  • Free from added sugar & lactose
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Food Jar - Mixed Fruit

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Mixed Fruit, 190 g

  • 4 months & up
  • Tastes delicious pure & with cereal
  • Free from added sugar & gluten
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Baby Food Jar - Apple with Mango

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple with Mango, 190 g

  • Ages 4 months &up
  • Naturally sweet & finely pureed
  • Without lactose & gluten
£1.50 (£7.89 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Carrots with Potatoes & Salmon

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrots with Potatoes & Salmon, 190 g

  • 4 months & up
  • Without added salt and sugar
  • Free from gluten & lactose
£2.35 (£12.37 / kg)

Delivery by October 12

Organic Baby Food Jar - Multigrain Evening Cereal

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Multigrain Evening Cereal, 190 g

  • Ages 6 months & up
  • With whole grains & skim milk
  • No added sugar & extra finely pureed
£1.60 (£8.42 / kg)

Delivery by October 26