Natural care products for little ones

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Baby & child: 22 items

Weleda Junior Toothpaste

Weleda Junior Toothpaste , 50 ml

  • From 6 years
  • With 1450 ppm fluoride
  • Effective cleaning & protection
£3.40 £4.25 (£68.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
£6.18 £7.75 (£82.40 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Protects against dehydration
  • Soap-free formula
  • Extra gentle on the eyes
£7.90 (£39.50 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil

Weleda Calendula Fragrance-​Free Baby Oil, 200 ml

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting
£10.80 (£54.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Baby Care Gift Set

Weleda Baby Care Gift Set

  • 1x Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml
  • 1x Nappy Change Cream, 75 ml
  • 1x Calendula All Purpose Balm, 25 g
£24.00

Delivery by October 08

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
£8.88 £11.10 (£44.40 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Wind & Weather Balm

Weleda Calendula Wind & Weather Balm, 30 ml

  • Ideal for tender facial skin
  • With protecting beeswax
  • Allows skin to breath
£5.69 £7.10 (£189.67 / l)

Delivery by October 08

Weleda Gel Toothpaste for Children

Weleda Gel Toothpaste for Children, 50 ml

  • Developed specially for children
  • Cleans thoroughly
  • Thorough cleansing effect & gentle
£4.40 (£88.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Soap

Weleda Calendula Soap, 100 g

  • For sensitive baby & children's skin
  • Particularly gentle cleanser
  • Also ideal for sensitive adult skin
£5.35 (£53.50 / kg)

Delivery by October 08

Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath

Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath, 200 ml

  • Lavender & neroli fragrance
  • Extra-mild oil-to-milk formula
  • Does not sting the eyes
£7.60 (£38.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Baby Tummy Oil

Weleda Baby Tummy Oil, 50 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Gentle care
  • With marjoram, chamomile & cardamom
£11.35 (£227.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Skin Food Cream

Weleda Skin Food Cream, 10 ml

  • Natural basic care
  • Suitable for the whole family
  • A classic Weleda product for 85 years
£1.85 (£185.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises the skin
  • Protective properties
£5.70 (£114.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Nappy Change Cream

Weleda Nappy Change Cream, 75 ml

  • For sensitive skin
  • Ideal care for the diaper area
  • Gently nourishes & regenerates
£6.15 (£82.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula All Purpose Balm

Weleda Calendula All Purpose Balm, 25 g

  • Suitable for all skin types
  • Fragrance-free balm
  • For the face & body
£8.55 (£342.00 / kg)

Delivery by October 08

Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath

Weleda Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath, 75 ml

  • Extra-mild formula
  • Does not sting the eyes
  • Ideal age: 3 months +
£5.70 (£76.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda KIDS 2in1 Shower & Shampoo Zesty Lime

Weleda KIDS 2in1 Shower & Shampoo Zesty Lime, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Very mild on the skin
  • With pure plant cleansers
£5.75 (£38.33 / l)

Delivery by October 08

Weleda baby MED 3-in-1 Nappy Change Cream

Weleda baby MED 3-​in-​1 Nappy Change Cream, 50 ml

  • For highly sensitive skin & skin affected by neurodermatitis
  • Perfume-free & alcohol-free
  • Age: 0 months +
£8.10 (£162.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Skin Food Body Lotion

Weleda Skin Food Body Lotion, 20 ml

  • For dry & very dry skin types
  • Highly nourishing
  • Moisturising properties
£2.00 (£100.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Face Cream

Weleda Calendula Face Cream, 50 ml

  • Light & mild
  • Suitable for sensitive adult skin
  • With valuable nourishing substances
£7.10 (£142.00 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Face & Body Nourishing Cream

Weleda Calendula Face & Body Nourishing Cream, 75 ml

  • Ideal for daily use
  • Nourishes dry areas
  • Protects the diaper area
£7.10 (£94.67 / l)

Delivery by October 08

Weleda Kids Toothpaste

Weleda Kids Toothpaste , 50 ml

  • From 0 to 6 years
  • With 1000 ppm fluoride
  • Mild & thorough cleaning effect
£4.25 (£85.00 / l)

Not available at the moment