tetesept® children’s bath products, shower products & cold remedies

tetesept® offers a thoughtfully designed range for children, including bath, shower and cold care products. With colourful designs, fruity scents and carefully selected formulations, it turns daily care into an enjoyable experience.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Consistency/form
Filter

tetesept: 21 items

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids, 40 ml

  • With a skin-nourishing formula
  • With pink food colouring
  • Fruity cherry fragrance
£0.79 £0.90 (£19.75 / l)

Delivery by October 12

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With skin-nourishing almond proteins
  • With pink food colouring
  • Fruity strawberry fragrance
£0.79 £0.90 (£19.75 / l)

Delivery by October 12

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • Age: 2 years +
  • Turns the water blue
  • Fresh fragrance
£0.79 £0.90 (£19.75 / l)

Delivery by October 12

Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

tetesept® Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

  • Age: 3 years +
  • Fruity lime fragrance
  • Bath ball with a dinosaur surprise
£3.42 £3.80

Delivery by October 12

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids, 750 g

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With eucalyptus & peppermint oil
£8.42 £9.35 (£11.23 / kg)

Delivery by October 12

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive, 100 ml

  • Age: 3 months +
  • Gentle formula
  • Organic thyme & myrtle
£5.11 £5.70 (£51.10 / l)

Delivery by October 12

Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids

tetesept® Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids, 40 g

  • Age: 3 years +
  • Fruity fragrance
  • Turns the water pink
£1.31 £1.45 (£32.75 / kg)

Delivery by October 12

tetesept® Angelica Nose Comfort Baby Balm

tetesept® Angelica Nose Comfort Baby Balm, 10 ml

  • Age: 3 years +
  • Mild fragrance
  • Free from microplastics
£5.11 £5.70 (£511.00 / l)

Delivery by October 12

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With nourishing aloe vera
  • With purple food colouring
  • Delicate lavender fragrance
£0.79 £0.90 (£19.75 / l)

Delivery by October 12

2-in-1 Dino Adventure Shower & Shampoo for Kids

tetesept® 2-​in-​1 Dino Adventure Shower & Shampoo for Kids, 200 ml

  • Mild cleansing substances
  • With panthenol & almond proteins
  • Fruity apple fragrance
£4.50 £5.00 (£22.50 / l)

Delivery by October 12

tetesept® Unicorn Paradise Bath Set for Kids

tetesept® Unicorn Paradise Bath Set for Kids, 300 g

  • 1 x bubble bath
  • 1 x carbonated bubble bath
  • 1 x 2-in-1 shower gel & shampoo
£7.79 £8.65 (£25.97 / kg)

Delivery by October 12

tetesept® T-Rex World Bubble Bath for Kids

tetesept® T-​Rex World Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With aloe vera
  • With green food colouring
  • Fruity apple fragrance
£0.79 £0.90 (£19.75 / l)

Delivery by October 12

tetesept® Football Fever Bath Surprise for Kids

tetesept® Football Fever Bath Surprise for Kids

  • Age: 3 years +
  • Turns the water blue
  • With 1 of 5 bouncing balls
£3.42 £3.80

Delivery by October 12

tetesept® Commando Woof Bubble Bath for Kids

tetesept® Commando Woof Bubble Bath for Kids, 40 g

  • Age: 3 years +
  • Turns the water orange
  • Nourishes with cocoa butter
£1.31 £1.45 (£32.75 / kg)

Delivery by October 12

Monster Party Frizzy Bubble Bath for Kids

tetesept® Monster Party Frizzy Bubble Bath for Kids, 45 g

  • Age: 3 years +
  • With orange food colouring
  • Mild formulation
£1.88 £2.10 (£41.78 / kg)

Delivery by October 12

tetesept® Baby Belly Massage Balm

tetesept® Baby Belly Massage Balm, 30 ml

  • Age: 1 month +
  • With organic fennel & organic caraway oil
  • Moisturising
£4.25 £4.75 (£141.67 / l)

Delivery by October 12

tetesept® Fun Body Wash for Kids

tetesept® Fun Body Wash for Kids, 100 g

  • Age: 3 years +
  • Can be used several times
  • For showering & bathing
£4.25 £4.75 (£42.50 / kg)

Delivery by October 12

tetesept® Cold Season Bath for Kids

tetesept® Cold Season Bath for Kids, 125 ml

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With spruce & peppermint oil
£7.47 £8.30 (£59.76 / l)

Delivery by October 12

tetesept® Cold Weather Night Balm for Kids

tetesept® Cold Weather Night Balm for Kids, 30 ml

  • Age: 3 years +
  • With eucalyptus oil
  • Vegan & without paraffins
£4.30 £4.80 (£143.33 / l)

Delivery by October 19

tetesept® Savannah Adventure Bath Kids Surprise

tetesept® Savannah Adventure Bath Kids Surprise

  • Age: 3 years +
  • Turns the water blue
  • With 1 of 6 animals to collect
£3.42 £3.80

Delivery by October 12

Bath Fun Effervescent Tab Glitter Edition

tetesept® Bath Fun Effervescent Tab Glitter Edition

  • Age: 6 years +
  • Fruity fragrances
  • Sparkling bubble bath
£0.75 £0.85

Delivery by October 12