Himmeltau semolina products for babies

Since 1903, Himmeltau has represented high-quality semolina products that are precooked using specialised heat treatment processes. Ideal for babies, young children and adults who value easily digestible food.

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features
Filter

Himmeltau: 4 items

Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic

Himmeltau Fine Wheat Semonina -​ Classic, 600 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With vitamin B1
£2.55 (£4.25 / kg)

Delivery by October 12

Himmeltau Fine Semolina Flakes - Honey

Himmeltau Fine Semolina Flakes -​ Honey, 500 g

  • For 6 months & up
  • Sweetened with honey
  • With vitamin B1
£3.25 (£6.50 / kg)

Delivery by October 12

Himmeltau Fine Good Night Porridge

Himmeltau Fine Good Night Porridge, 330 g

  • For 6 months & up
  • With vanilla flavour
  • No added sugar
£3.25 (£9.85 / kg)

Delivery by October 12

Himmeltau Semolina Drink - Bee Honey

Himmeltau Semolina Drink -​ Bee Honey, 405 ml

  • Creamy and milky
  • Can be stored at room temperature
  • No preservatives
£3.05 (£7.53 / l)

Delivery by October 12