elmex children’s dental care

elmex offers specially developed products for children that are easy to use and encourage enjoyment when brushing teeth.

Filter & sort

Price Material Product features Consistency/form Fluoride content
Filter

elmex: 4 items

elmex Children's Toothpaste (2-6 years)

elmex Children's Toothpaste (2-​6 years), 50 ml

  • With amine fluoride
  • Strengthens the teeth
  • Mineralises the tooth enamel
£4.55 (£91.00 / l)

Delivery by October 12

elmex Junior Toothpaste

elmex Junior Toothpaste, 75 ml

  • With amine fluoride
  • Effective cavity protection
  • For children aged 6-12
£5.15 (£68.67 / l)

Delivery by October 12

Children's Toothbrush Double Pack (2-6 Years) - Soft

elmex Children's Toothbrush Double Pack (2-​6 Years) -​ Soft, 2 pieces

  • Small brush head
  • Ergonomic handle
  • Dosing aid for toothpaste
£6.85 (£3.43 / pc)

Delivery by October 12

elmex Junior Mouth Rinse

elmex Junior Mouth Rinse, 400 ml

  • For children from 6-12 years
  • Also for those with braces
  • Protects with amine fluoride
£6.85 (£17.13 / l)

Delivery by October 12