Burt's Bees natural care products for mother & baby

Burt’s Bees was founded in 1984 and stands for consciously natural skincare, using ingredients from reliable sources, most notably beeswax, alongside a strong commitment to the environment and fair trade.

Filter & sort

Price For whom? Product features Skin type Certificates & seals of approval
Filter

Burt's Bees: 4 items

Burt's Bees Mama Bee Soothing Nipple Cream

Burt's Bees Mama Bee Soothing Nipple Cream, 39,60 g

  • Highly nourishing
  • Protects & moisturises
  • With coconut oil, calendula & vitamin E
£12.90 (£325.76 / kg)

Delivery by October 12

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil, 147,80 ml

  • For all skin types - especially dry skin
  • Moisturises the skin & provides suppleness
  • Ideal for massages
£15.30 (£103.52 / l)

Delivery by October 12

Burt's Bees Mama Bee Leg & Foot Cream

Burt's Bees Mama Bee Leg & Foot Cream, 100 ml

  • Cooling effect
  • With precious oils
  • Moisturising care
£14.80 (£148.00 / l)

Delivery by October 12

Burt's Bees Baby Bee Bubble Bath

Burt's Bees Baby Bee Bubble Bath, 350 ml

  • Plant-based cleansing complex
  • Moisturizing
  • Hint of vanilla
£14.80 (£42.29 / l)

Delivery by October 23