Bath additives for child friendly bathing

Turn bath time into a colourful adventure. Discover child friendly bath products that provide gentle care in a playful way.

Filter & sort

Price Brand Age from Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Bath additives: 1 - 30 of 81 items

Baby Soft Family Bubble Bath - Sensitive

HiPP Baby Soft Family Bubble Bath -​ Sensitive , 1.000 ml

  • For sensitive skin
  • Suitable for newborns
  • With organic almond extract
£5.80 (£5.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 10 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
£46.00 (£4.60 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash, Good Night (473 ml)

  • Very mild on the skin
  • Protective ingredients
  • Hypoallergenic
£11.90 (£25.16 / l)

Delivery by October 08

Jack N' Jill Blissful Bubbles Bubble Bath

Jack N' Jill Blissful Bubbles Bubble Bath , 300 ml

  • Pleasant, fragrant blend
  • Sulphate-free & mild on the skin
  • With a soap bubble wand
£10.45 (£34.83 / l)

Delivery by October 08

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With skin-nourishing almond proteins
  • With pink food colouring
  • Fruity strawberry fragrance
£0.90 (£22.50 / l)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Soap

Weleda Calendula Soap, 100 g

  • For sensitive baby & children's skin
  • Particularly gentle cleanser
  • Also ideal for sensitive adult skin
£5.35 (£53.50 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids, 40 ml

  • With a skin-nourishing formula
  • With pink food colouring
  • Fruity cherry fragrance
£0.90 (£22.50 / l)

Delivery by October 08

GIVING LOVE TO Weltretterbande Bath Bomb

GIVING LOVE TO Weltretterbande Bath Bomb, 170 g

  • Delicate orange fragrance
  • With nourishing almond oil
  • Incl. original Schleich collectable figure
£4.75 (£27.94 / kg)

Delivery by October 08

Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath

Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath, 200 ml

  • Lavender & neroli fragrance
  • Extra-mild oil-to-milk formula
  • Does not sting the eyes
£7.60 (£38.00 / l)

Delivery by October 14

HiPP Baby Soft Cleansing Foam Sensitive

HiPP Baby Soft Cleansing Foam Sensitive , 250 ml

  • For sensitive skin
  • Ideal for the hands & face
  • Soap-free formula
£2.80 (£11.20 / l)

Delivery by October 19

Calendula & Oats Soap

La Saponaria Calendula & Oats Soap, 100 g

  • For all skin types
  • Nourishing properties
  • With petitgrain oil
£2.97 £3.70 (£29.70 / kg)

Delivery by October 08

Penaten Baby Ultra-Sensitive Bath & Shampoo

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Bath & Shampoo, 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Ideal for newborns
  • Perfume-free formula
£6.20 (£15.50 / l)

Delivery by October 08

naturkind Colourful Fizzy Bath - Magic Shell

Kneipp naturkind Colourful Fizzy Bath -​ Magic Shell, 85 g

  • Suitable for sensitive children's skin
  • With grape seed & avocado oil
  • Scented, colourful bubble bath
£2.90 (£34.12 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids, 750 g

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With eucalyptus & peppermint oil
£9.35 (£12.47 / kg)

Delivery by October 08

Bath Fun Effervescent Tab Glitter Edition

tetesept® Bath Fun Effervescent Tab Glitter Edition

  • Age: 6 years +
  • Fruity fragrances
  • Sparkling bubble bath
£0.85

Delivery by October 08

little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap

ATTITUDE little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Protective properties
  • Exotic fruity scent
  • Hypoallergenic
£6.40 (£21.69 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • Age: 2 years +
  • Turns the water blue
  • Fresh fragrance
£0.90 (£22.50 / l)

Delivery by October 08

alviana Naturkosmetik Organic Lime Liquid Soap

alviana Naturkosmetik Organic Lime Liquid Soap, 500 ml

  • Suitable for all skin types
  • Fresh lemon fragrance
  • Ideal for frequent use
£4.10 (£8.20 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Body Bath & Shampoo

Penaten Baby Body Bath & Shampoo , 400 ml

  • Perfect for baby's skin
  • Does not dehydrate the skin
  • Tear-free formula
£5.75 (£14.38 / l)

Delivery by October 08

Kneipp naturkind Bubble Bath - Tatütata

Kneipp naturkind Bubble Bath -​ Tatütata, 40 ml

  • For sensitive children's skin
  • Very foamy
  • Natural blueberry scent
£0.75 (£18.75 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Little Helper Good Night Bath

Penaten Baby Little Helper Good Night Bath , 400 ml

  • Ideal for babies & children
  • With NaturalCalm™ aroma
  • Very mild formula
£5.65 (£14.13 / l)

Delivery by October 08

Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

tetesept® Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

  • Age: 3 years +
  • Fruity lime fragrance
  • Bath ball with a dinosaur surprise
£3.80

Delivery by October 08

Penaten Baby Soap

Penaten Baby Soap , 90 g

  • Protects sensitive skin
  • Shields against dryness
  • Enriched with honey
£2.00 (£22.22 / kg)

Delivery by October 08

Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids

tetesept® Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids, 40 g

  • Age: 3 years +
  • Fruity fragrance
  • Turns the water pink
£1.45 (£36.25 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive, 100 ml

  • Age: 3 months +
  • Gentle formula
  • Organic thyme & myrtle
£5.70 (£57.00 / l)

Delivery by October 08

little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap

ATTITUDE little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Delicate lather
  • Protective properties
  • Hypoallergenic
£6.40 (£21.69 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With nourishing aloe vera
  • With purple food colouring
  • Delicate lavender fragrance
£0.90 (£22.50 / l)

Delivery by October 08

Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath

Weleda Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath, 75 ml

  • Extra-mild formula
  • Does not sting the eyes
  • Ideal age: 3 months +
£5.70 (£76.00 / l)

Delivery by October 08

Family Organic Aloe Vera & Lemon Liquid Soap

SANTE Naturkosmetik Family Organic Aloe Vera & Lemon Liquid Soap , 500 ml

  • Suitable for all skin types
  • With botanical surfactants
  • Protects against dryness
£7.65 (£15.30 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a subtle herbaceous fragrance
£3.60 (£90.00 / kg)

Delivery by October 08