Alete bewusst complementary foods & jars

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Complementary food & jars: 18 items

Alete bewusst Organic Vegetable Lasagne

Alete bewusst Organic Vegetable Lasagne, 250 g

  • 1 year +
  • With chunks
  • Delicious vegetables
£2.00 (£8.00 / kg)

Delivery by October 08

Alete bewusst Organic Baby Food Jar - Baby Lasagne

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Baby Lasagne, 220 g

  • From the 8th month
  • With small pieces
  • Ideal as a midday meal
£2.05 (£9.32 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Garden Vegetables with Orgainc Turkey

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Garden Vegetables with Orgainc Turkey, 250 g

  • 1+ year
  • Chunky consistency with pieces
  • With lovage & parsley
£2.00 (£8.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Colourful Vegetables with Organic Chicken

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Colourful Vegetables with Organic Chicken, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt & sugar*
  • With pieces
£2.00 (£8.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Vegetables with Spaghetti and Organic Turkey

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Vegetables with Spaghetti and Organic Turkey, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt or sugar*
  • With pieces
£2.00 (£8.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Macaroni in Broccoli Cream

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Macaroni in Broccoli Cream, 220 g

  • 8 months+
  • With small pieces & no added salt
  • Ideal as a meal at lunchtime
£2.05 (£9.32 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Cream Vegetables with Macaroni

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Cream Vegetables with Macaroni, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt & sugar*
  • Vegetarian recipe, chunky texture
£2.00 (£8.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Pasta with Cream Vegetables and Organic Pork

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Pasta with Cream Vegetables and Organic Pork, 190 g

  • 6+ months
  • No colours or preservatives
  • Free from added sugar* & flavours
£1.85 (£9.74 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Spelt Pasta Stars with Vegetables in Cheese Sauce

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Spelt Pasta Stars with Vegetables in Cheese Sauce, 220 g

  • 10+ months
  • A delicious meal for lunch
  • With small pieces
£2.05 (£9.32 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Cream Carrots with Rice & Organic turkey

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Cream Carrots with Rice & Organic turkey, 220 g

  • 10+ months
  • Gluten-free
  • With small pieces
£2.05 (£9.32 / kg)

Delivery by October 08

Organic Baby Food Jar - Butter Vegetables with Potatoes and Organic Chicken

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Butter Vegetables with Potatoes and Organic Chicken, 190 g

  • 6+ months
  • No colours or preservatives
  • Free from added sugar* & flavours
£1.85 (£9.74 / kg)

Delivery by October 08

ORganic Baby Food Jar - Cereal with Banana-Cocoa

Alete bewusst ORganic Baby Food Jar -​ Cereal with Banana-​Cocoa, 190 g

  • 8+ months
  • No added sugar
  • 100% palm oil free
£1.85 (£9.74 / kg)

Delivery by October 19

Organic Baby Food Jar - Rice Milk Pudding with Vanilla-Cinnamon

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Rice Milk Pudding with Vanilla-​Cinnamon, 190 g

  • 6+ months
  • No added sugar
  • 100% palm oil free
£1.85 (£9.74 / kg)

Sold out

Organic Baby Food Jar - Spinach and Cheese Risotto

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Spinach and Cheese Risotto, 250 g

  • 1+ year
  • No added sugar*
  • With pieces
£2.00 (£8.00 / kg)

Not available at the moment

Alete bewusst Milk & Cereal Drink - Cocoa

Alete bewusst Milk & Cereal Drink -​ Cocoa, 400 ml

  • 10+ months
  • With vitamins C & D, iron & zinc
  • Free from palm oil
£2.80 (£7.00 / l)

Delivery by October 19

Organic Baby Food Jar - Spaghetti Bolognese

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Spaghetti Bolognese, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt & sugar*
  • With pieces
£2.00 (£8.00 / kg)

Delivery by October 08

Alete bewusst Apple-Mango with Spelt

Alete bewusst Apple-​Mango with Spelt, 190 g

  • 6+ months
  • No added sugar*
  • Coarsely ground spelt flakes
£1.85 (£9.74 / kg)

Not available at the moment

Organic Baby Food Jar - Macaroni in Tomato Sauce with Organic Pork

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Macaroni in Tomato Sauce with Organic Pork, 250 g

  • 1+ year
  • No added salt or sugar*
  • With pieces
£2.00 (£8.00 / kg)

Not available at the moment