Akamuti Natural care for mother & baby

Akamuti combines traditional craftsmanship with ethical responsibility, offering you high-quality skincare products designed for both mothers and babies.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Akamuti: 14 items

Akamuti Organic Virgin Shea Butter

Akamuti Organic Virgin Shea Butter, 40 g

  • Ideal for dry skin
  • Ideal for baby's bottom
  • Highly moisturising
£9.15 (£228.75 / kg)

Delivery by October 12

Akamuti Shea & Olive Body Butter

Akamuti Shea & Olive Body Butter, 50 ml

  • For sensitive & dry skin
  • Rich in valuable nutrients
  • Makes the skin silky-soft & smooth
£11.40 (£228.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Organic Petroleum Free Jelly

Akamuti Organic Petroleum Free Jelly, 100 ml

  • Ideal for dry & rough skin patches
  • Protects & soothes baby´s bottom
  • Conditions hair
£22.00 (£220.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Sweet Almond Oil

Akamuti Sweet Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for dry & sensitive skin
  • Doubles as a massage oil
  • Suitable for babies & children
£11.40 (£114.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Nappy Balm

Akamuti Nappy Balm, 100 ml

  • Ideal for sensitive & dry skin
  • Forms a moisture protection barrier
  • With calendula & chamomile
£22.00 (£220.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Shea Baby Bottom Butter

Akamuti Shea Baby Bottom Butter, 100 ml

  • Suitable also for the umbilical cords of newborns
  • Enriched with precious vegetable oils
  • For soft & smooth baby skin
£23.00 (£230.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Peach Kernel Oil

Akamuti Peach Kernel Oil, 100 ml

  • For babies and adults
  • Nourishing and moisturising
  • Perfect for baby massages
£11.40 (£114.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Bedtime Baby Bath Milk

Akamuti Bedtime Baby Bath Milk, 250 ml

  • Intensively moisturizing
  • Soothes before bedtime
  • SLS & SLES free
£19.45 (£77.80 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Organic Sweet Almond Oil

Akamuti Organic Sweet Almond Oil, 100 ml

  • Ideal for sensitive & dry skin
  • Rich in vitamin E
  • Massage oil & eye make-up remover
£18.30 (£183.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Rice Bran Japanese Beauty Oil

Akamuti Rice Bran Japanese Beauty Oil, 100 ml

  • Suitable also as hair conditioner
  • Rich in antioxidants
  • Encourages skin renewal
£14.85 (£148.50 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Apricot Kernel Oil

Akamuti Apricot Kernel Oil, 100 ml

  • Ideal for dry, tired & mature skin
  • Nourishes baby´s & children´s skin
  • Light, nourishing & moisturizing
£11.40 (£114.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Mums Tummy Butter

Akamuti Mums Tummy Butter, 100 ml

  • With rich shea butter & cocoa butter
  • With vitamin rich wheat germ oil
  • Fights stretch marks
£23.00 (£230.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Cocoa & Almond Body Butter

Akamuti Cocoa & Almond Body Butter, 50 ml

  • For dry skin types
  • Protective properties
  • Virgin, pure & unrefined
£14.70 (£294.00 / l)

Delivery by October 12

Akamuti Natural Unscented Body Moisturiser

Akamuti Natural Unscented Body Moisturiser, 100 ml

  • For sensitive, dry skin & for babies.
  • Doubles as a facial cleansing cream
  • Particularly gentle & softening
£19.45 (£194.50 / l)

Delivery by October 12