Swimming Pool Must-haves for Kids

So that you can enjoy your time in the cool water without a care in the world, we have put together the most essentials for you here - from gentle sun protection products and safe swimming aids to water toys and practical snacks for when you're feeling peckish.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Sun protection (SPF) Characters and licences Highlights
Filter

Swimming Pool Must-haves: 1 - 30 of 63 items

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+, 150 ml

  • Absorbs quickly
  • Vegan & fragrance-free
  • Without octocrylene
£10.62 £12.50 (£70.80 / l)

Delivery by October 08

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
£1.70 (£21.25 / kg)

Not available at the moment

MOGLi Organic Strawberry Strips

MOGLi Organic Strawberry Strips, 25 g

  • With Demeter apples & strawberries
  • Contains chia seeds
  • Free from lactose, gluten & added sugar
£2.70 (£108.00 / kg)

Delivery by October 08

PURE&FUN Spidey Organic Superhero Squeezy

PURE&FUN Spidey Organic Superhero Squeezy , 100 g

  • Fruity energy
  • 100% organic
  • Ideal snack
£1.15 (£11.50 / kg)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+, 200 ml

  • Without octocrylene
  • Easy to distribute on the skin
  • With dandelion extract
£14.49 £18.10 (£72.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Organic Soap Bubbles

Sonett Organic Soap Bubbles, 45 ml

  • Outdoor toy
  • Organic quality ingredients
£1.90 (£42.22 / l)

Delivery by October 08

Bebivita Fruit Snack Bars

Bebivita Fruit Snack Bars, Apple Banana (25 g)

  • For 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • No added flavours
£0.70 (£28.00 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Dino Dance - Fruit Puree Pouch

Holle Organic Dino Dance -​ Fruit Puree Pouch, 100 g

  • 6 months onwards
  • With apples, blueberries & plums
  • No added flavours or sugar
£0.95 (£9.50 / kg)

Delivery by October 08

Pausenfreund Organic Snacks - Fruit Pockets

FruchtBar Pausenfreund Organic Snacks -​ Fruit Pockets, Spelt, Strawberry & Apple (132 g)

  • For 3 years & older
  • Contents: 6 biscuits made with with spelt
  • With sweet pureed fruit filling
£3.60 (£27.27 / kg)

Delivery by October 08

"Banana Lama - Pouch with Bananas, Apples, Mangos & Apricots" Fruit Purée

Holle "Banana Lama -​ Pouch with Bananas, Apples, Mangos & Apricots" Fruit Purée, 100 g

  • For babies 6 months old and older
  • Delicately pureed
  • Unsweetened
£0.95 (£9.50 / kg)

Delivery by October 08

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30, 100 g

  • For the face & body
  • High UVA/UVB broad-spectrum protection
  • Plastic-free & vegan
£19.89 £25.00 (£198.90 / kg)

Delivery by October 08

Alnatura Organic Mixed Fruit Cereal Bar

Alnatura Organic Mixed Fruit Cereal Bar, 23 g

  • 3 years & up
  • Organic whole grain flakes & organic fruits
  • No added sugar or sticky fingers
£0.75 (£32.61 / kg)

Delivery by October 08

MOGLi Organic Peanut Flips with Chickpeas

MOGLi Organic Peanut Flips with Chickpeas, 30 g

  • Made from chickpeas & rice
  • Fluffy & crispy
  • Gluten-free & vegan
£1.20 (£40.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic Lentil Puffs - Tomato, Carrot & Herbs

Pumpkin Organics Organic Lentil Puffs -​ Tomato, Carrot & Herbs, 20 g

  • For 12 months & up
  • Allergen-free
  • No added sugar or salt
£0.95 (£47.50 / kg)

Delivery by October 08

Little Swimmers Swimming Diapers, size 2-3

Huggies® Little Swimmers Swimming Diapers, size 2-​3, 12 pieces

  • No swelling
  • Easy to put on & take off
  • Body weight: 3-8 kg
£5.86 £6.15 (£0.49 / pc)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+ , 30 ml

  • For sensitive skin
  • Absorbs quickly
  • Perfume-free
£7.40 (£246.67 / l)

Delivery by October 08

Little Swimmers Swimming Diapers, size 5 - 6

Huggies® Little Swimmers Swimming Diapers, size 5 -​ 6, 11 pieces

  • Do not swell
  • Easy to change
  • Body weight: 12-18 kg
£6.15 (£0.56 / pc)

Delivery by October 08

Beach Shelter with UV Protection Vintage Flowers

bieco Beach Shelter with UV Protection Vintage Flowers

  • Protection from sun and wind
  • Quick-assembly pop-up system
  • Includes pegs and tension ropes
£38.00

Delivery by October 08

eco cosmetics Baby Sun Cream SPF 50+ Neutral

eco cosmetics Baby Sun Cream SPF 50+ Neutral, 50 ml

  • Water-resistant and hypoallergenic
  • Balanced UVA/UVB filters
  • Instantly effective
£22.00 (£440.00 / l)

Delivery by October 08

GOWI Bathtub Water Mill Box

GOWI Bathtub Water Mill Box

  • Colourful design
  • For children 12 months & up
  • Dimensions: 38 x 20 x 10.5 cm
£15.30

Delivery by October 08

GOWI Sand Mill Set

GOWI Sand Mill Set

  • Perfect for the beach
  • Cute design
  • Suitable for 2 years & up
£12.45

Delivery by October 08

Beach Shelter with UV Protection Dreamy Flowers

bieco Beach Shelter with UV Protection Dreamy Flowers

  • Protection from sun and wind
  • Quick-assembly pop-up system
  • Includes pegs and tension ropes
£38.00

Delivery by October 08

GOWI Bucket ø 14 cm

GOWI Bucket ø 14 cm, Red

  • Cute design
  • Capacity: 1 litre
  • High-quality materials
£3.35

Delivery by October 08

Bestway Foam Trainer Vest S/M, Pink

Bestway Foam Trainer Vest S/M, Pink

  • Soft textile surface
  • Age recommendation: 1-3 years
  • For up to 18 kg
£17.20

Delivery by October 08

Little Swimmers Swimming Diapers, size 3 - 4

Huggies® Little Swimmers Swimming Diapers, size 3 -​ 4, 12 pieces

  • Optimal all-round protection
  • Easy to put on & take off
  • Body weight: 7-15 kg
£6.15 (£0.51 / pc)

Delivery by October 08

lavera Sun Lotion Sensitive for Kids SPF 50+

lavera Sun Lotion Sensitive for Kids SPF 50+, 100 ml

  • For face & body
  • UVA & UVB protection
  • Waterproof & unscented
£12.45 (£124.50 / l)

Delivery by October 08

Vimse Swim Nappy Super Large

Vimse Swim Nappy Super Large, Green shapes

  • One size fits all 13 - 17 kg
  • Washable
  • Flexible & soft material
£26.00

Delivery by October 08

Vimse Swim Nappy M

Vimse Swim Nappy M, Green shapes

  • One size for 7-10 kg
  • Soft & light
  • Machine washable
£26.00

Delivery by October 08

Vimse Swim Nappy XL

Vimse Swim Nappy XL, Green shapes

  • One size 11-14 kg
  • Machine washable
  • Flexible & soft
£26.00

Delivery by October 08

Vimse Wet Bag, large

Vimse Wet Bag, large, White Teddy

  • Waterproof
  • Size: 46 x 35 cm
  • With a drawstring
£16.20

Delivery by October 08