Extensive range of skin & hair care products

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Body & hair cleansing: 1 - 30 of 127 items

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper, 50 pieces

  • For sensitive skin
  • Ultra-sensitive & gentle
  • Fragrance-free & pH-neutral
£1.90 (£0.04 / pc)

Delivery by October 08

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes, 1 x 10 (10 pieces)

  • Restores the pH value
  • Infused with 99% water
  • Without alcohol & perfume
£0.72 £0.90 (£0.07 / pc)

Delivery by October 08

HiPP Soft & Pur Wet Wipes

HiPP Soft & Pur Wet Wipes, 144 pieces

  • For dry, sensitive skin
  • Fragrance-free
  • Particularly gentle
£5.65 (£0.04 / pc)

Delivery by October 08

Baby Soft Ultra-Sensitive Wipes, 5-piece Value Pack

HiPP Baby Soft Ultra-​Sensitive Wipes, 5-​piece Value Pack , 240 pieces

  • Without perfume
  • Without essential oils
  • From the 1st day of life
£6.20 (£0.03 / pc)

Delivery by October 08

PAEDIPROTECT 2-in-1 Shampoo & Body Wash

PAEDIPROTECT 2-​in-​1 Shampoo & Body Wash , 200 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • Mild cleansing substances
£3.45 (£17.25 / l)

Delivery by October 08

Urtekram Calendula Children's Shampoo

Urtekram Calendula Children's Shampoo, 500 ml

  • Softens the hair
  • Scalp-balancing care
  • Moisturising
£11.95 (£23.90 / l)

Delivery by October 08

Pampers Fresh Clean Baby Wipes

Pampers Fresh Clean Baby Wipes, 1.200 pieces

  • Very soft
  • Gently cleanses
  • Protects the skin
£31.00 (£0.03 / pc)

Delivery by October 08

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Protects against dehydration
  • Soap-free formula
  • Extra gentle on the eyes
£7.90 (£39.50 / l)

Delivery by October 08

Pampers Sensitive Baby Wipes

Pampers Sensitive Baby Wipes , 1.200 pieces

  • Without perfume, alcohol and dyes
  • With plant-based fibres
  • Dermatologically tested
£31.00 (£0.03 / pc)

Delivery by October 08

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & conditioner - Berry Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & conditioner -​ Berry Scent, 250 ml

  • Gently cleanses
  • Nourishes the hair
  • Particularly mild
£3.35 (£13.40 / l)

Delivery by October 08

farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo

farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo, 200 ml

  • For normal hair
  • Suitable for sensitive scalp types
  • Balancing & hydrating
£13.30 (£66.50 / l)

Delivery by October 08

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
£9.07 £9.55

Delivery by October 08

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel, 500 ml

  • Exotic scent
  • Suitable for the whole family
  • Softens the skin
£7.15 (£14.30 / l)

Delivery by October 08

Memì - Natural Baby Care Leave-in

Memì - Natural Baby Care Leave-​in, 150 ml

  • For fine baby hair
  • Suitable from 12 months
  • No need to rinse
£13.30 (£88.67 / l)

Delivery by October 08

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel , 200 ml

  • Dry, normal & sensitive skin
  • With natural almond oil
  • SleepEssence™ fragrance complex
£3.75 (£18.75 / l)

Delivery by October 08

Penaten Baby Shampoo

Penaten Baby Shampoo, 400 ml

  • No-more-tears formula
  • Nourishes the hair
  • Easy to rinse
£3.55 (£8.88 / l)

Delivery by October 08

Memì - Natural Baby Care Hair Gentle

Memì - Natural Baby Care Hair Gentle, 200 ml

  • For delicate baby hair
  • Gentle, no-tears formula
  • Balancing & nourishing
£13.30 (£66.50 / l)

Delivery by October 08

ecolunes 2-in-1 Baby Shampoo & Wash Gel

ecolunes 2-​in-​1 Baby Shampoo & Wash Gel, 300 ml

  • From birth
  • For all hair types
  • For sensitive skin and scalp
£5.65 (£18.83 / l)

Delivery by October 08

Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile

Yukies Mild Hair & Body Wash Black Oat Chamomile, 150 ml

  • For sensitive skin & hair
  • For children & adults
  • Preserves the skin’s protective barrier
£15.23 £19.05 (£101.53 / l)

Delivery by October 20

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes, 72 pieces

  • Consists of 99 % pure water
  • Specially developed for sensitive skin
  • Practical individual removal of the wipes
£5.40 (£0.08 / pc)

Delivery by October 08

Organic Baby Wipes

Organic Baby Wipes, 50 pieces

  • Biodegradable & compostable
  • With nourishing organic plant oils
  • Free from alcohol & microplastics
£5.25 (£0.11 / pc)

Delivery by October 08

alviana Naturkosmetik Baby Wet Wipes - Sensitive

alviana Naturkosmetik Baby Wet Wipes -​ Sensitive , 48 pieces

  • For sensitive skin
  • With botanical cleansing substances
  • Made of compostable cellulose fibres
£3.05 (£0.06 / pc)

Delivery by October 08

Baby & Kids Detangler

Babyton Baby & Kids Detangler, 200 ml

  • For sensitive scalp types
  • Detangling properties
  • Natural shine & suppleness
£6.50 (£32.50 / l)

Delivery by October 08

Hydrophil 2-in-1 Kids Shower & Shampoo

Hydrophil 2-​in-​1 Kids Shower & Shampoo, Otter (200 ml)

  • For sensitive skin & scalp types
  • Gentle combing & suppleness
  • pH-neutral formula
£3.80 (£19.00 / l)

Delivery by October 23

LILLYDOO Baby Wipes with 99% Water

LILLYDOO Baby Wipes with 99% Water , 60 pieces

  • Gently cleansing
  • With organic almond oil
  • Perfume & plastic-free
£3.85 (£0.06 / pc)

Delivery by October 08

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & Conditioner - Apple Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & Conditioner -​ Apple Scent, 250 ml

  • Extra mild formula
  • With organic aloe vera
  • No tangles, no tears
£3.35 (£13.40 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid 2-in-1 Brightness Apricot Shampoo

Planet Kid 2-​in-​1 Brightness Apricot Shampoo, 200 ml

  • Suitable for all hair types
  • No-tear formula
  • Improves hair manageability
£7.25 (£36.25 / l)

Delivery by October 08

youfreen Body Wash

youfreen Body Wash, minty energy (200 ml)

  • For sensitive skin
  • Gently cleanses the skin
  • Delicate, soft lather
£8.50 (£42.50 / l)

Delivery by October 08

Memì - Natural Baby Care Baby Oil

Memì - Natural Baby Care Baby Oil, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Also suitable for cradle cap
  • Nourishing & protective
£16.15 (£107.67 / l)

Delivery by October 08

alviana Naturkosmetik Baby Body Wash & Shampoo

alviana Naturkosmetik Baby Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Suitable for sensitive skin & hair
  • Mild formula
  • Nourishing care
£3.60 (£18.00 / l)

Delivery by October 08