ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner, 2 l

Cleanliness throughout the bathroom

£10.80

(£5.40 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 2 l

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable

Frequently bought together with ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner, 2 l £10.80 (£5.40 / l)
ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l £12.55 (£12.07 / l)
Total price: £23.35
Description

Bathroom Surface Cleaner

This bathroom cleaner contains natural ingredients and is efficient and versatile. Clean the bathtub, tiles, garden furniture.... just let soak in before wiping up. For a clean and pure home.

Features:​​

  • Vegan, developed without animal testing
  • CO2-neutral: no contribution to climate change
  • Biodegradable plant-based and organic
  • Scent derived from natural ingredients
  • Hypoallergenic

Application:

Apply and then rinse off. Especially suitable for removing soap scum and dirt on tiles, bathtubs, vinyl curtains, shower doors, toilets, garden furniture and kitchen areas. For a better cleaning effect, leave the product on for 5 to 10 minutes. Please test the product on an inconspicuous area before using overall.
Keep out of reach of children.

Item no.: XBO-AT-49420
Content: 2 l
EAN: 626232494204
Manufacturer No.: 49420
Brand: ATTITUDE
Product features: 100% natural cosmetics, Vegan
Certificates & seals of approval: Certified Eco Logo
Area of application: Household cleaning: Bathroom, Surfaces
Ingredients

< 5 % Vegetable Nonionic Surfactants, Caprylyl glucoside, Myristyl glucoside, Aqua (Water), Citric Acid, Alcohol, Xanthan Gum, Saponins, Terpineol, Decanal, Allyl heptanoate

Legal information
Manufacturer: ATTITUDE, 231 rue Saint-Honoré, 75001, Paris, France, info@attitudeliving.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner