Alteya Organics Natural organic care products

p>Alteya Organics represents certified organic skincare from Bulgaria, developed with high-quality plant oils and rose extracts specifically for sensitive baby skin.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Alteya Organics: 5 items

Alteya Organics Organic Calming Massage Oil

Alteya Organics Organic Calming Massage Oil, 110 ml

  • For sensitive skin
  • With rose & calendula
  • Nourishes & moisturises
£18.93 £21.00 (£172.09 / l)

Delivery by October 12

Alteya Organics Organic Kids & Baby Wash

Alteya Organics Organic Kids & Baby Wash, 400 ml

  • For sensitive skin & hair
  • Subtle rose scent
  • Cleans gently & carefully
£12.90 £14.35 (£32.25 / l)

Delivery by October 12

Alteya Organics Organic Diaper Rash Cream

Alteya Organics Organic Diaper Rash Cream, 30 ml

  • For the sensitive diaper area
  • With zinc oxide & apricot kernel oil
  • Provides moisture
£7.29 £8.10 (£243.00 / l)

Delivery by October 12

Alteya Organics Organic Kids & Baby Balm

Alteya Organics Organic Kids & Baby Balm, 90 ml

  • For sensitive & irritated skin
  • With Andiroba oil & beeswax
  • Intensively cares & nourishes
£15.48 £17.20 (£172.00 / l)

Delivery by October 12

Alteya Organics Organic Kids & Baby Lotion

Alteya Organics Organic Kids & Baby Lotion, 110 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises
  • With aloe vera & coconut oil
£13.77 £15.30 (£125.18 / l)

Delivery by October 12